Güneş daha fazla yükselmeden Kovada Gölü kıyısındaki kampımızı toplayıp yola düşüyoruz. Göller Yöresi kamp rotamızda doğuya doğru devam ediyoruz. Bugün için, Aksu’da Zindan Mağarası‘nı gezmeyi, Yaka Kanyonu‘nda serinlemeyi ve yükseklere tırmanıp Dedegöl Dağı eteklerinde Melikler Yaylası‘nda kamp kurmayı planıyoruz.

Doğada Pazartesi yokmuş ama Zindan Mağarası’nda varmış maalesef! Mağara Pazartesi günleri kapalı olduğu için, tadilattaki Burdur İnsuyu Mağarası‘ndan olduğu gibi, rota üzerinde bizi heyecanlandıran bir noktayı daha pas geçiyoruz, alacaklıyız!

Arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş Zindan Mağarası geçmişte hem depo hem de sığınak olarak kullanılmış. Romalılar döneminden bu yana bilinen mağarayı Pazartesi günleri haricinde saat 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 5 TL (2017 – öğrenci bileti 2 TL).

Öğle yemeği için Aksu merkezine gidiyoruz. 2 km mesafedeki ilçe merkezi bize hayli sönük geliyor. Okul, İtfaiye ve bir kaç kamu binasının daha olduğu meydandan çarşıya doğru iniyoruz. Genelde Toros eteklerindeki köy evlerinde bilinir olan bir kaç düğmeli ev ve aralarında bir kaç katlı betonarme evler görüyoruz. Bir esnaf lokantasında karnımızı doyuruyor ve bakkaldan kamp için eksiklerimizi tamamlıyoruz.

Aksu çıkışındaki tabelalarda, geldiğimiz yönde Zindan Mağarası ve Çayır Mağarası; gideceğimiz yönde ise Yenişarbademli, Pınargözü Mağarası, Dedegöl Dağı ve Melikler Yaylası (34 km) gösterilmiş.

Aksu Yaka Kanyonu başlangıcı, Yaka Köyü

Aksu Yaka Kanyonu başlangıcı, Yaka Köyü

Öğle saatini geçtik ve hava oldukça sıcak. Yaka Köyü girişinde kimi kimseyi göremiyoruz. Aracımızı kanyon tabelasının kenarında park ediypr ve kafa fenerlerimizi alıp tabelanın gösterdiği yöne doğru yürümeye başlıyoruz. Bahçe çitlerinin yanından başlayan kanyon yürüyüşümüzde yer yer genişleyen, yer yer de daralan, kurumuş bir su yatağını takip ediyoruz.

Yürüyüş rotamızı wikiloc uyguaması ile takip ediyorum.

Kurak mevsim olması nedeni ile sivri kayalıklar dışında pek de ıslak bir macera yaşamıyoruz. Hala hayli sıcak olan havada kendimizi fazla zorlamadan suyun belimizi geçeceği bir çukur başında biraz serinleyip geri dönüyoruz. 75 dakikada yaklaşık 1 km ilerlemiş ve dönmüşüz.

Yürüyüş sırasında kanyonda ve köyde bizden başka kimseye rastlamamakla birlikte, muhtemelen suların yüksek olduğu dönemde kayaların üzerinde unutulmuş (!) bir kaç çorap ve kirli bebek bezi gördük. Cam şişe ve teneke çöplerin de bolca terkedildiği (!) bu tarz bölgelerde yapacağınız yürüyüşlerde, kesik ve sakatlanma riskine karşı özellikle dikkatli olmanızı öneririm. Kaymaz tabanlı ve su geçirir ayakkabılar giymek şart!

Yaka Köyü ve Dedegöl Dağı manzarası

Yaka Köyü ve Dedegöl Dağı manzarası

Tırmanıyoruz ve Melikler Yaylası‘na gidiyoruz! Nasıl bazı insanlar tüm kış boyunca sıcak kumlardan serin sulara dalmayı özlerse ben de yollara çıkmayı, dağlara tırmanmayı öyle özlüyorum.

Melikler Yaylası için, 11 gün olarak planladığımız rotada beni en çok meraklandıran yer desem yalan olmaz! Sosyal medyada gördüğüm bir kaç fotoğrafın peşine düşüp haritada işaretlediğim bu yaylada bakalım bizi neler bekliyor?

Melikler Yaylası'nda akşam çayı

Melikler Yaylası’nda akşam çayı

 

Melikler Yaylası'nda uzun pozlama denemeleri: belki üstümüzden bir uçak geçer

Melikler Yaylası’nda uzun pozlama denemeleri: belki üstümüzden bir uçak geçer

Melikler Yaylası'nda uyanmak çok güzel!

Melikler Yaylası’nda uyanmak çok güzel!

Güncelleme: 2018 Şubat ayında yerel ve ulusal haberlere yansımış olumsuz haberler, yüz güldüren gelişmeler ile neticelendi.

Türkiye’nin en önemli uzun duvar tırmanış rotalarının bulunduğu ve maden arama tehdidi altında olan Dedegöl Dağları’nın tamamı 27.11.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 378 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine dahil edildi ve koruma altına alındı. Duyurusu yapılmış maden arama ruhsatları da iptal edildi. 

Melikler Yaylası’na gidecek olursanız, muhteşem coğrafya kadar harika bir insanın elini sıkmayı da ihmal etmeyin. Nice habere ve belgesele konu olmuş Serikli yörük Mehmet Çavuş’un çadırına misafir olmak, birlikte sohbet etmek; dünyanın dört bir yanından dağcılar ve bilim adamları tarafından imzalanmış defterinde bir iz bırakmış olmak bizim için unutulmaz bir anı oldu!

meğer keçilerin mekanına çadır kurmuşuz!

meğer keçilerin mekanına çadır kurmuşuz!

sırtını Dedegöl Dağı'na vermiş, Yörük Mehmet Çavuş'un kıl çadırından Melikler Yaylası manzarası

sırtını Dedegöl Dağı’na vermiş, Yörük Mehmet Çavuş’un kıl çadırından Melikler Yaylası manzarası

 

Ağustos 2017