Ebru sanatının tarihi hakkında bilgi aldıktan sonra yaparken kullandığımız malzemeleri tanımıştık. Artık kendi ebru deneyiminiz için hazırız! Başlamadan önce ustamızdan örnekler izliyoruz. İzleyerek öğrenmek ve usta-çırak etkileşimi bu sanat için oldukça değerli.

Çeşit çeşit ebru motifleri var. Kendi ebrumuza başlamadan önce hangi deseni yapacağımıza ve kullanacağımız renklere karar vermeliyiz. Büyük kavanozlardaki toprak boyalar zemin desenleri için kullanılıyorken çiçek motifleri için toprak boya içine pigment eklenerek canlılığı artırılmış küçük kavanozlardaki renkler tercih ediliyor.

Ebru yapıyorum!

Ebru yapıyorum!

Ebru çeşitleri:

Battal ebru: 2-3 veya 4 renk kullanılıyor. Renkleri koyudan açığa doğru kullanmak gerek. Boya atarken, bu büyüklükler ceviz, fındık ve nohut gibi sıralanıyor. Böylece, bir sonra gelen damla daha küçük olduğu için renkler birbirini örtmemiş oluyor (örneğin; kırmızı -> mavi -> açık mavi -> karamel). Battal desen böylece oluşmuş oluyor.

Gelgit ebru: Biz, battal ebru üzerinde aynı kalınlıktaki aralıklar boyunca enine ve/veya boyuna gezdirilerek paralel çizgiler elde edilir.

Şal ebrusu: Biz ile battal ebru üzerine s şekli çiziliyor.

Taraklı ebru: Herhangi bir aşamada tarak tekne üzerinde geçirilerek damlaralara desen verilir.

Ebru ile lale yaprağı yapıyoruz!

Ebru ile lale yaprağı yapıyoruz!

Zemin için desen hazır olduktan sonra ebruyu kağıda aktarabileceğimiz gibi üzerine çiçek deseni veya farklı motifler ekleyerek de devam edebiliriz.

Hatip ebrusu: iç içe farklı renklerdeki daireler ile istenen büyüklük sağlandıktan sonra ince biz ile daireye yıldız, çiçek, kalp gibi desenler verilebiliyor.

Hareli ebru: Yaprak yaparken örneğin yeşil üzerine siyah damla eklenerek daire genişletiliyor ve aradaki ton farklı yaprağın damarları formunu alıyor.

Çiçekli ebru:  Selat hoca bize lale, karanfil, gül, sümbül, papatya gibi standart çiçekli ebru motiflerinden örnekler veriyor.  Biz ile desen verilerek yapılan “Çiçekli ebru” yabancılar tarafından pek tercih edilmediğini sadece Türk ustalar tarafından yapıldığını anlatıyor. Necmettin Okyay, bu tekniği literatüre kazandıran sanatçı.

Hangi desende çalışmaya başlamış ve hayalinizi kitre üzerine aktarmış olsanız da Ebrunun en büyük sürprizi kağıda ne çıkacağının önceden bilinememesi.

Püf noktaları!

Ebruya başlamadan önce kitrenin üstündeki boya kalıntıları ve kitreyi karıştırırken oluşmuş hava kabarcıkları gazete gibi bir kağıt ile alınmalı

Kitre yüzeyin belirli bir doygunluk düzeyi vardır ve bu seviye aşıldıktan sonra boya dibe çökmeye başlar. Desen oluşmaz.

Ebru fazla oyalanmadan tamamlanmalıdır

Ebru yaptım!

İlk ebru denemem: El emeği göz nuru!

Biz ile desen çizerken kitre üzerinde dik gezdirmek gerekir

Her işlemden sonra bizin ucu peçete ile temizlenmelidir

Boyaların ayarını kontrol altında tutmak gerek

Zıt renklerin bir arada kullanılması birbirini güçlendiriyor

Desenleri oluştururken seçilen bizin kalınlığı önemli!

Sahnede olduğum dakikalarda zeminde soğuk renkler ile kalın aralıklı gelgit ebru yaptım. Desen olarak lale veya hatip ebrusu arasında kaldım. Hatip ebru ile simetrik çiçekler çizmek istedim ancak daireleri istediğim kadar genişletemeyince ortada kalmış küçük dairelerimi çekiştirerek alternatif desenler denedim.