Tüm haftayı ofiste kapalı geçirdikten sonra bugün dışarı çıkmak, boğaz havasını derin derin solumak istiyorum. Her ne kadar gökyüzündeki bulutlar parçasız düz gri olsa da boğaz rüzgarının onları pamuk pamuk yapacağını ümit ederek, bahar aylarının alışkanlığı Emirgan Korusuna doğru yola çıkıyorum.

Yağmur beklentisinin de etkisi ile koru pek de kalabalık değil ve bir iki saat temiz havada dolanıp rengarenk lale fotoğrafları çekiyorum.

Emirgan korusunda lale zamanı

Emirgan korusunda lale zamanı

Lale, Anadolu topraklarına Selçuklular ile gelmiş ve Avrupa’ya da Osmanlı ile yayılmış; Osmanlı tarihinde bir döneme de ismini vermiş zarif bir çiçek. Çok sayıda türü var ve hem bir kültür hem de ticaret aracı olarak yüzyıllardır yaşıyor. Lale yetiştirilmesi ile ilgili bilgiler  İstanbul Lale Festivalinin sayfasında bulunabilir.

Emirgan korusunda lale zamanı

Emirgan korusunda lale zamanı

Korunun ev sahibi küçük bir sincap önümden geçip karşımdaki ağaca tırmanınca bir süre daldan dala onu kovalıyorum. Emirgan korusuna gelirken cepte de birkaç fındık fıstık getirmeyi unutmamak gerek!

Emirgan'ın sincapları

Boğazdan kısa bir tırmanış ile ulaşılan koru içinde üç tane de köşk var: sarı köşk, beyaz köşk ve pembe köşk.

Osmanlı zamanında av ve mesire amaçlı inşaa edilen Köşkler günümüzde kafeterya ve restoran olarak hizmet veriyor.

Sarı köşk - Emirgan korusu

Sarı köşk – Emirgan korusu

Yağmur çiselemeye başlamışken benim de karnım acıkıyor ve meydandaki büyük havuzun üst tarafında kalan Sarı köşke  yöneliyorum. Burada, uzun hafta sonu kahvaltısı sonrası sohbetler devam ederken yer bulamayınca Beyaz Köşk’e yöneliyorum.

Burada da bir havuz var ve önündeki çitlere yaslanıp lale peysajları ile süslenmiş koru manzarasını seyretmek çok keyifli! Beyaz köşkün arka tarafındaki alanda ise “Lale festivali” etkinlikleri için hazırlanmış bir sahne ve etrafında da şövalelerinde lale resimleri çizen ressamlar var.

Meydana boğaz tarafından değil de korunun içinden dolanarak çıkmak isterseniz çiçek satış ofisine rastlarsınız. Bu bahçeden ufak saksılarda hazırlanmış rengarenk ev çiçekleri, laleler alabilir ve bu bahar neşesinden, güzelliğinden bir parçayı da evinize götürebilirsiniz.  Lale saksıları için 2012 yılı tarifesi 1,75 TL.

Emirgan korusunda lale zamanı

Emirgan korusunda lale zamanı

Yaz yağmuru bir süreliğine etkisini yitiriyor ve bu fırsat ile rengarenk bir dünyayı arkamda bırakıp kendimi sahil yolu trafiğine ve şehrin karmaşasına bırakıyorum.