Osman Hamdi Bey’e, Arkeoloji Müzeleri müdürlüğüne atanmasından sadece bir kaç ay sonra başka bir görev daha verilir. Kendisinden Sanayi-i Nefise Mektebi’ni kurulması istenir. Her iki görevi de bir arada yürütecek olan Osman Hamdi Bey Sanayi-i Nefise Mektebi’nin binasının hemen Çinili Köşk’ün yanına yapılmasını sağlar. Bina, 1883’de İstanbul’daki pek çok önemli eserde imzası bulunan, dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury tarafından inşa edilir ve Osmanlı’nın ilk Güzel sanatlar Akademisi (Sanayi-i Nefise Mektebi) olarak kullanılmaya başlanır.

1910 senesinde Osman Hamdi Bey’in vefatı üzerine müze yönetimine gelen kardeşi Halil Edhem Bey Yakın Doğu eserlerinin Yunan, Roma ve Bizans eserlerinden ayrı bir şekilde sergilenmesi gerektiğini düşünür ve 1917 senesinde Cağaloğlu’nda başka bir binaya taşınan Sanayi-i Nefise Mektebi’nin boşalan binasını Eski Şark Eserleri müzesi olarak kullanılmasını sağlar.

Müzenin girişinde bizi Mısır mezar buluntuları karşılıyor.

Camekân içinde açık olarak sergilenen lahitte Bak-Na-Mut ve ayak ucunda kedisinin mumyaları görülebilir.

İştar kapısı kabartmaları görülmeye değerdir. Pişmiş toprak, sırlı ve kabartmalı tuğlaların birleştirilmesinden oluşan, boğa ve ejder kabartmaları, Yeni Babil Devleti’nin başkenti Babil’in iç ve dış sur duvarlarını birleştiren Tanrıça İştar adına yaptırılmış olan anıtsal çifte kapıya aittir. Kapının duvarları, Tanrı Adad’ın kutsal hayvanı boğa ve Babil’in baş tanrısı Marduk’un kutsal hayvanı ejder ‘Muşuşu’nun kabartmaları ile süslenmiştir. Tanrıça İştar’ın kutsal hayvanı olan aslan kabartmaları ise Babil’deki tören yolunun iki yanını süslemektedir. Yeni Babil Çağı’nın en parlak devrinde, MÖ 6. yüzyıl sonlarında yapılmış kapının ve tören yolunun pek çok unsuru bugün Berlin Pergamon Müzesi’nde bulunmaktadır.

Eski Şark Eserleri Müzesi, üç kutsal hayvanın (aslan, boğa ve ejder) figürünün bir arada sergilendiği dünyadaki tek müze olma özelliği ile ayrıcalıklı bir koleksiyon sunar.

Tanrıça İştar'ın kutsal hayvanı olan aslan kabartması

Tanrıça İştar’ın kutsal hayvanı olan aslan kabartması

Tanrı Adad'ın kutsal hayvanı boğa kabartması

Tanrı Adad’ın kutsal hayvanı boğa kabartması

Babil'in baş tanrısı Marduk'un kutsal hayvanı ejder kabartması

Babil’in baş tanrısı Marduk’un kutsal hayvanı ejder kabartması

Tarihin bilinen ilk barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması MÖ 13. yüzyılın iki büyük siyasi ve askeri gücü olan Hitit ve Mısır devletleri arasında yapılır. Anlaşmanın metnini içeren kil tablet 1906 yılında Hitit devletinin başkenti olan Hattuşa (Çorum, Boğazköy)`da yapılan kazılarda bulunur. Dönemin diplomasi dili olan Akadça ile yazılan tablet çok kırık olup orijinal metnin hemen hemen yarısı olmasına karşın daha sonra yapılan kazılarda, esas metne ait dört parça daha bulunur ve böylece metnin kırık olan kısımlarının tamamlanır.

Bölgedeki Asur tehditinin büyümesi ve ne Mısır ne de Hitit tarafının birbirine savaşarak üstün gelememesi üzerine yazılmış anlaşma, müttefiklik, kardeşlik ve saldırmazlık esaslarına dayanır. Medeniyet tarihinde önemli bir yeri olan yazılı anlaşmanın bir kopyası, günümüzde dünya barışının teminatı misyonunu üstlenmiş Birleşmiş Milletler örgütünün ana binasında asılı imiş.

Dünyanın en zeki insanı olduğunu iddia eden Erdal Demirkıran Nevşehir’de iki günlük bir konferansa katılır. Konferansın sonunda ev sahibi belediye başkanı “Kadeş anlaşması Nevşehir’de imzalandı” der. Akşam yemeği ile devam eden bu sohbet Nevşehir’in Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Barış Şehri” olarak ilan edilmesi ve 2005 senesinde tüm dünyadan iki bin belediye başkanının 2. Habitat zirvesinin münasebeti ile Nevşehir’de toplanması ile neticelenir. Gelişmeleri Demirkıran’ın kendi ağzından dinlemek isterseniz videosunu izlemelisiniz!

Tarihin bilinen ilk barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması tableti

Tarihin bilinen ilk barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması tableti

Camekân içinde sergilenen farklı amaçlarla hazırlanmış pek çok kil tablet içinde çoğu ziyaretçinin ilgisini çeken en eski aşk şiirinin çevirisi ise şöyle:

Damat, kalbimin sevgilisi
Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı
Aslan, kalbimin kıymetlisi
Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı

Damat, seni okşayayım
Benim değerli okşayışılarım baldan tatlıdır
Yatak odasında bal doludur
Güzelliğinle zevklenelim
Aslan seni okşayayım
Benim değerli okşayışılarım baldan tatlıdır
Damat benden zevk aldın,
Anneme söyle, sana güzel şeyler verecektir.
Babam sana hediyeler verecektir.

Sen, beni sevdiğin için,
Lütfet bana okşayışlarını,
Beyim tanrım, beyim koruyucum,
Tanrı Enlil’in kalbini memnun eden Şusin’im
Lütfet bana okşayışlarını

Dünyanın en eski aşk şiirinin yazıldığı kil tablet

Dünyanın en eski aşk şiirinin yazıldığı kil tablet

3 Mart 2013