İstanbul’dan gece yola çıkarak günübirlik gidip gelmek için biraz yorucu ama keyifli bir güzergâh olan Gölyazı’ya iki kez gittim. İlk gidişimde gün batımını, ikinci seferde gün doğumunu seyretme fırsatım oldu ve tercihi bana bırakmayın, gidin doya doya Uluabat gölünü seyredip huzur bulun derim! Hele ki, açık ve aydınlık bir güne denk gelirseniz buradaki her detay, her renk fotoğraf adına size farklı uygulama fırsatları sunuyor.

Bursa`nın Nilüfer ilçesine bağlı beldenin tarihi, Roma dönemine kadar gidiyor. Öyle ki, MÖ 1200 yıllarında kurulmuş civar yerleşimlerde, Roma döneminden kalmış anıtlardan alınan taşlar günümüzün köy evlerinde de pek çok Marmara, Ege yerleşkesinde olduğu gibi temel inşasında kullanılmış.

Uluabat gölüne uzanan bir yarımada: Gölyazı

Uluabat gölüne uzanan bir yarımada: Gölyazı

Öğlen saati ışık fotoğraf için sertleşince biz de etrafta keşfe çıkıyoruz. Taş köprüden ana karaya geçip tepeliğe doğru tırmanıyor ve gölü ve sardığı yarımadayı tepeden seyrediyoruz. Köyün dışına doğru giden yol üstünde kalan tarihi Rum Kilisesi restorasyon nedeni ile kapalı ve yıkıntı taş binanın etrafındaki iskele dışında pek bir şey göremiyoruz.

Arkeolojik kalıntılar açısından da zengin olduğunu öğrendiğimiz topraklarda zeytin tarımı ile birlikte balıkçılık önemli geçim kaynakları. Hayat müşterektir diyen Gölyazılılar, gün doğumu ile birlikte kadınlı erkekli işbirliği ile sandallarını hazırlıyor ve avlanmak için göle açılıyorlar.

Gölyazı'da balıkçılar gün doğarken göle açılıyor

Gölyazı’da balıkçılar gün doğarken göle açılıyor

Öğlen olmadan göl kenarında bir mezat yeri ve küçük bir balık hali kuruluyor. Avdan henüz dönmüş balıkçılar, günün avını leğen ile getirip orta alana boşaltıyor ve etrafında toplanan alıcılar için açık artırma başlıyor. İhale bitiminde yerdeki balıklar toplanıyor ve baş masada oturan kişi satış için balıkçıya bir makbuz kesiyor.

Ortalama 2,5 metre derinliği ile oldukça sığ sayılabilecek gölde sazan, aynalı sazan, kırmızı kanat, yayın ve turna en çok yetişen balık türleri.

Gölyazı balık mezatı

Gölyazı balık mezatı

Gün doğumunda eşleri ile birlikte balığa çıkmış teyzeler çoktan balıklarını satmışlar ve yol üstüne açtıkları masa üstü tezgâhlarda mutfakta yaptıkları el emeklerini, zeytinlerini, zeytinyağlarını, ekmeklerini, peynirlerini satmaya başlamışlar bile. Çay yanı için alışverişimizi yapıp meydandaki kahvede yerimizi kapıyoruz. Gölde sandalla bir gezinti yapmak isterseniz gene bu teyzeler kaptanınız olacak. Uygun fiyatlarla güzel bir gezinti yapabilirsiniz.

Uluabat gölü göçmen kuşlar için de önemli bir durak. Göl kenarında gezerken kuş cinsleri ile ilgili açıklayıcı tabelalar, bilgiler görebilirsiniz.

1998’te Ramsar sözleşmesine (Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi) göre  ilan edilerek koruma altına alınan Uluabat gölü çevresindeki köylerde bilinçlendirme kampanyaları başlatılmış.

Orman Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı öncülüğünde “Uluabat Gölü Leylek Dostu Köyler Projesi” geliştirilmiş ve çevre köylerde, leylek yuvalarının bozulmaması ve leyleklerin ölmemesi için çevre düzenlemeleri yapılarak havai elektrik tellerinin kaldırılarak kapalı devre elektrik sistemine geçilmesi, kirliliği önlemek için evsel atıkların temizlendikten sonra göle atılması gibi çeşitli aksiyonlar alınmış. 

Bu projenin bir başarısı olarak 2011 yılında Eskikaraağaç köyü Avrupa’nın 11. ” Leylek Köyü” seçilmiş. 

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin “leyleği havada görmek” için katıldığı geleneksel leylek şenliği, Haziran ayının ilk haftasında, göçmen kuşlar daha sıcak Afrika ülkelerine uçmadan evvel yapılıyormuş.

Bahar ve yaz aylarında başta leylekler dışında dünyada yok olma tehlikesi altında olan diğer bir türün, küçük karabatağın da en önemli üreme alanlarından birisi olan Uluabat Gölü, tepeli pelikan, alaca balıkçıl, kaşıkçı, küçük ak balıkçıl, çeltikçi, küçük balaban, gece balıkçılı, erguvani balıkçıl, saz delicesi, bataklık kırlangıcı, mahmuzlu kız kuşu, bıyıklı sumru gibi birçok kuşun ürediği ve beslendiği önemli sulak alanlar arasında yer alıyor.

Gölyazı'da yuva yapan leylekler

Gölyazı’da yuva yapan leylekler

Gün içinde leylekleri, pelikanları ve diğer kuşları gözlemek için oturduğumuz basamaklara şimdi tripodlarımızı kuruyor ve günün son lacivert ışıklarını fotoğraflıyoruz.

Ekim 2009 / Mayıs 2011

Gölyazı'da gün batımı

Gölyazı’da gün batımı