İstanbul ile tanışalı yıllar oldu (2003) ve bu şehri daha önce hiç görmemişken “mavi gözlü güzel bir kız” olduğunu sanırdım. O gözler çoğu zaman ışıl ışıl parıldarken kimi zaman da bulutlanır, kararır veya saçı başı yoldururmuş, öğrendim.

Trafik ve ulaşım bu şehirde her zaman sıkıntı yaratacaktır. Haritada tek boyutlu bakınca uzun ve küçük bir şehir gibi görünse de sınır çizgilerine kadar dolu dolu ve engebeli bir arazidir. Öyle ki, evden işe gidebilmek için gün başına katedilen kilometre bile başka bir büyük şehirde yaşayan insanın bile gözünü korkutabilir. 

Ne kadar süre sonra, insan “İstanbul’da yaşamak” ile “İstanbul’a katlanmak” ayrımına gelir, tartışılır. Bana göre İstanbul, “yaşayana zor, gezene kolay” bir şehir; mavi gözlü güzel kız biraz da “çapkın” yani. Son sözde tüm kaprisine, çıkmaz sokaklarına ve “kirli”liğine rağmen İstanbul güzel bir şehirdir!

Gerek bütün hafta içini ev-iş-okul-spor gibi rutinler arasında geçiren gerek şehir dışından gelen misafirlerle vakit geçirmek, gerekse her telden çalan bu şehirden ilham almak için pek çok rota ve fark yaratacak dipnot sayılabilir. Bu yazıda gezdiğim rotaları listelemeye çalışıyorum. Yeni yazılar için İstanbul etiketine bakabilir ve kendi rotalarınızı da yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz!

1- Kabataş – Kadıköy – Kınalıada – Burgazada- Heybeliada – Büyükada

Standart olarak vapur yolcusuyum; motorlar veya hızlı feribotlar ancak denizde aklıma geliyor; özellikle Boğaziçi güzergahları ve hareket saatleri için alternatiflere bakılmalı!

Vapurdan İstanbul ve Kız kulesi manzarası

Vapurdan İstanbul ve Kız kulesi manzarası

2- Beşiktaş – Sarıyer – Atatürk Arboretumu

3- Kapalıçarşı (Şark kahvesi) – Mahmutpaşa – Mısır çarşısı – Tahtakale – Sirkeci (Namlı Rumeli köftecisi – Tarihi Filibe köftecisi) – Gülhane parkı (Set üstü çay bahçesi) – Soğuksu Sokağı üzerinden Ayasofya – Sultanahmet (Çiğdem Pastanesi)

4- Sirkeci – Eminönü – Mercan – Yeni Büyük Han Yeni Valide Han Süleymaniye Cami Rüstem Paşa Cami – Tahtakale

5- Eminönü (Kısa boğaz turu) – Karaköy –  Osmanlı Bankası Müzesi – Kamondo merdivenleri – Galata Kulesi – Tünel – İstiklal Caddesi (Mandabatmaz Kahvesi – Lebon Pastanesi – İnci Pastanesi) – Taksim meydanı

Galata Kulesinden İstanbul manzarası

Galata Kulesinden Karaköy, Üsküdar ve Boğaziçi köprüsü manzarası

6- Reşat Nuri sahnesi (Belediye tiyatrosu) – Vefa (Vefa bozacısı) – Süleymaniye (Kurufasülye) – Tahtakale sokakları – Eminönü

7- Rumeli Hisarüsü – Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüsü Rumeli Hisarı Müzesi Aşiyan Müzesi – Aşiyan mezarlığı – Bebek

8- Sarıyer – Belgrad Ormanı – Tarihi su yolları

9- Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii (1565) – Kariye Müzesi – Edirnekapı kuş (güvercin) pazarı – Tekfur Sarayı kalıntıları Draman sokakları Fethiye Müzesi Balat sokakları Fener sokakları Fener Rum Lisesi Fener Rum Patrikhanesi – Unkapanı köprüsü

10- Üsküdar – Fethi Paşa Korusu – Kuzguncuk

11- KadıköyModa

12- Fatih sokakları

13- Taksim – Harbiye – Askeri Müze

14- Nişantaşı – Teşvikiye

15- Maçka – Beşiktaş – İstanbul Deniz Müzesi

16- Sultanahmet – Gülhane Parkı Topkapı Sarayı

17- Kabataş – Dolmabahçe Sarayı Saray Koleksiyonları Müzesi

18- Taksim – Tarlabaşı sokakları

19- Beykoz – Anadolu Kavağı – Poyrazköy

20- Sarıyer –  Garipçe Köyü – Rumeli Feneri

Molla aşkı terasından puslu bir Haliç manzarası: Balat sahili ve Galata

Molla aşkı terasından puslu bir Haliç manzarası: Balat sahili ve Galata

Daha fazla fotoğraf için >>> Flickr