Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi ile İstanbul geceleri daha da hareketlendi ve renklendi. Ilık bir akşam üstü gün batımının ardından sokağa çıkıyor ve iftar saatinden son tramvay saatine kadar uzun bir fotoğraf rotası yürüyorum.

İstanbul’da Ramazan gezi rotası:

21:30 Şişhane metro çıkışından hareket

İlk durak, Unkapanı köprüsü oluyor. Mahyalar ile süslenmiş camilerin manzarası çok güzel ama yoğun trafikten dolayı köprü epey sarsıntılı. Maalesef tripod pek kar etmiyor.

Her mevsim her saat rastlayabileceğiniz balıkçılar ile sohbet ederek iyi zaman geçirebilirsiniz (Henüz Haliç Metro durağının inşaatı tamamlanmamış)

Süleymaniye Camii ve Beyazıt kulesi

Unkapanı köprüsünden Süleymaniye Camii ve Beyazıt kulesi
f/5,6 0,5 sn

Unkapanı Köprüsü’nü geçip cadde boyunca Eminönü’ne doğru yürüyorum. Ticaret Üniversitesi’ne kadar yol biraz ıssız denilebilir  ama trafik yoğun, dikkat etmek gerek.

Üniversite ve sahildeki park ile Ahi Çelebi Camii’nin restorasyonu sonrasında meydan daha da hareketlenmiş. Eminönü meydanı balıkçı sandalları, seyyar satıcılar ve insanlar ile oldukça kalabalık.

Galata köprüsü her zamanki gibi ışıl ışıl. Karaköy’e doğru yürüyüşe devam. Karaköy’den bir kaç pozlama deneyip Eminönü meydanına geri döneceğim.

Galata Köprüsü ve Eminönü Yeni Camii

Galata Köprüsü ve Eminönü Yeni Camii
f/22, 30 sn

Köprü üzerinde ve meydanda seyyar satıcıların serdiği bileklik standlarını gördükçe on beş sene önceye , kendi tezgahıma döndüm ve bir süredir tekrar takmaya başladığım on yedi sene önce orlondan ördüğüm bilekliğimin yanına bir tane almadan geçemedim. Satıcı Türkçe biliyordu, Ekvator’dan iki sene önce gelmiş. Bu yaz çok moda olmuş bu rengarenk örgü bileklikler köprü üstünde bir lira iken meydana geldiğimde iki liraya çıktı. Üçü beş liraya da olur mu, neden olmasın!

Galata Köprüsü üzerindeki balıkçıların mesaisi devam ediyor.

Eminönü Yeni Camii

Eminönü Yeni Camii ve balıkçılar
f/16, 25 sn

Sirkeci köprüsü üzerinde de sarsıntı fazla ve Sultanahmet meydanına doğru yürümeye devam ediyorum.

Uzaktan gördüğüm fıskiyenin ışıkları ben yaklaşana kadar sönüyor, sanırım mesai saatini kaçırıyorum.

Saat nerede ise gece yarısı olmasına karşın meydan oldukça kalabalık.  Bir iki sene önce Beyazıt’a taşınmış el sanatları ve yiyecek standları geri gelmiş ve hipodr0m meydanı boyunca kurulmuş sokak çarşısına yerleşmişler. Oldukça kalabalık. Yiyecek standlarının sayısını ve çeşitliliğini azalmış gördüm.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii
f/22, 30 sn

Ramazan süresince tramvay saatleri de uzatılıyor ve Aksaray yönünde son sefer Kabataş’dan saat 01:00’de hareket ediyor. Yola çıkmadan kontrol etmek gerek!

01:00 Gecenin sonu, eve dönüş

11.08.2012