Orta Portekiz rotamızda İspanya sınırına yaklaşmaktayız. Evora’ya bağlı küçük bir kasaba olan Vila Viçosa’da kısa bir mola veriyoruz.

Şehre girmeden gördüğümüz mermer ocakları şehrin üretim kaynağı ve ekonomisinin temeli. Meydandaki bankları, kaldırımları, evlerin pencere ve kapıları hatta otogardaki tuvaletleri bile mermerden olan bir şehir görmek istemez misiniz?

Vila Viçosa meydanındaki mermer banklar

Vila Viçosa meydanındaki mermer banklar

Arabadan inerken serpiştirmekte olan yağmur, sokak aralarında gezinirken de hızını kesmeyince su birikintilerinde yansıma mı arasam yoksa köşedeki kafede geleneksel lezzet pastel de nata eşliğinde kahve mi yudumlasam ikileminde kalmıyor değilim.

Portekiz mimarisine, dar taş sokaklarına aşina oldukça 1270’de kurulmuş bu kale içi şehrinde de pek de yabancılık hissetmiyorum. Şehir meydanında ve etrafındaki sokaklarda dolanıyorum.

Sahip olduğu doğal madeni ile tarihte her zaman kabul görmüş, Kraliyet düğünlerinde çeyiz olarak verilmiş,  hediye edilmiş bu “mermer şehri”n meydanından biraz uzaklaşınca üç katlı Kraliyet Sarayı ile karşılaşıyoruz.

Vila Viçosa'nın mermer sarayı: Ducal Palace

Vila Viçosa’nın mermer sarayı: Ducal Palace

Saray, 16. yüzyıl başından itibaren Bragança Düklerinin ikametgâhı imiş. İtalyan Rönesans mimarisinden ilham almış binanın ana cephesi yerli mermer ile kaplı. Portekiz tarihinin önemli liderleri arasında yer alan Kral 4. John bu sarayda yaşamış ve ileride bir gün İngiliz Kraliyet ailesine gelin gidecek olan kızı Bragançalı Catherine da bu sarayda doğmuş (1638). Aile tüm Avrupa’yı etkileyen otuz yıl savaşlarına da taraf olmuş ve nihayetinde altmış yıldır İspanya egemenliği altındaki Portekiz tekrar bağımsızlığını ilan etmiş (1640).

1910’da ulusal anıt olarak ilan edilmiş ve 1933’den bu yana Müze ve Kütüphane olarak kullanılan binayı resmi mesai saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kral 2. Manuel’in şahsi resim ve kitap koleksiyonunu görebileceğiniz, duvarları ve tavanları fresklerle, Avrupa ve Uzak Doğu şehirlerinden toplanmış koleksiyonlarla süslenmiş, gösterişli bir mimariye sahip müze Pazartesi, Salı öğleden önce ve resmi tatil günlerinde kapalı.

Vila Viçosa meydanı

Vila Viçosa meydanı

Vila Viçosa’da kısa süre kalıyor ve yemek yemeye fırsat bulamıyoruz. Yolunuz buraya düşerse yerel lezzetleri denemenizi öneririm. Şehir, zengin yemek menüsü, sosları ve geleneksel yöntemlerle ürettikleri peynir çeşitleri ile de tanınıyor.

Bu küçük şehre Evora’dan otobüs ile ulaşmak mümkün. Vila Viçosa’da başka neler yapılır, nereler gezilir, görülür derseniz detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Tam da güneş bulutlar arkasından yüzünü göstermişken bizim için ayrılık vakti geliyor. İstikametimiz, ardı İspanya olan bir tepedeki surların ardına gizlenmiş güzel şehir Marvao!

Vila Viçosa sokakları, mermer pervazlı kapıları, pencereleri

Vila Viçosa sokakları, mermer pervazlı kapıları, pencereleri

Mayıs 2014