Maya takvime göre 13. baktum’un* sonra ereceği ve bu hafta sonunda kopacak kıyametten kurtuluş, ancak dünya üstündeki iki köye gidenlere vaad ediliyor: İzmir Selçuk’da eski bir Rum köyü olan Şirince köyü ve Güney Fransa’da başka bir Balkan kökenli köy olan Bugarach köyü!

Kim bu Mayalar, bugün Meksika sınırları içinde kalan piramitlerin sırrı ne, neden Şirince, neden 21 Aralık 2012 derseniz henüz bilmiyorum ama iki yıl önce ziyaret ettiğim, geleneksel mimarisini koruyan ve bu saklı güzelliği ile de sık sık imar haberleri ile gündeme gelen bu eski Rum köyünü fotoğraflarla anlatmak isterim.

Şirince'nin beyaz badanalı evleri ve kilise

Şirince’nin beyaz badanalı evleri ve kilise

Beyaz badanalı evlerinin arasındaki hafif rampa taş sokaklarda, her köşebaşında papatya saran bir teyzenin iltifatlar eşliğinde başınıza takıvereceği tacınız ile bir prenses edası ile dolaşmak, şifalı otların kokusunu içinize çekmek isterseniz, huzurun ve keyfin bir arada olduğu Şirince tam size göre diyebilirim. Soğukların kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde, ışıl ışıl bir güneşin altında rengarenk reçeller, türlü türlü zeytinler ile kalabalık bir sofrada taze demlenmiş çaylarımızı yudumlamanın hayali bile ne güzel!

Şirince'nin papatyadan taçları

Şirince’nin papatyadan taçları

Mübadele sonrası köyde nüfus hayli azalmış ve günümüzde turizm, ev yapımı zeytin yağı üretimi, meyva şarapçılığı önemli bir geçim kaynakları.

Kahvaltıda yiyip de doyamadığımız incir reçelini ise özellikle öneririm.

Şirince'nin şifalı otları

Şirince’nin şifalı otları

Önceleri coğrafya derslerini pek sevmezdim. Haritalar filan keyifli idi ama tamamen bir matematik olduğunu anlayamamıştım. Ta ki, bir yörede zeytin yetişiyor ise o yörenin ekonomisinin de doğal olarak zeytinyağı ve sabun üretimine dayanacağını farkedene kadar. Hayatta hiç birşey tesadüf değilmiş meğer!

sirince7

Şirince’de iki kilise ziyaret ettik. İlki köyün içindeki, bahçesinde Meryem Ana heykelciği ile bir de havuzu olan terkedilmiş bir kilise. Bahçesinde cam sanatçılarının tezgahı ve sergisi vardı. Alt kata indiğinizde de ufak bir mahzen. Bu küçük taş kilise binasının akustiği kadar gün batımı ışığı da çok güzel ve eğer fotoğrafçılığa ilginiz veya modellik yeteneğiniz varsa fırsatı kaçırmayın.

Ziyaretimiz sırasında tepedeki kilisenin ise kapısı kilitli ve yıkık duvarları ile harabe halinde idi.

sirince10

Akşam yemeği için de köye tepeden bakan asmalar altında bir restorandayız. Burada bizi lezzetli Ege mutfağına eşlik eden güzel bir yaz akşamı ağırlıyor. Gece, pansiyona çevrilmiş iki katlı geleneksek evlerden bir tanesine misafir oluyoruz.

sirince11

* Mayalar’a göre bir evre 13 baktun (Dünyanın 5125 kez Güneş etrafında döndüşü ile tamamlanan Uzun Sayım dilimi)  sürüyor ve bir kaç gün içinde insanlık tarihindeki 4. evre tamamlanacak.

Mayıs 2010