Sanal alem atlasında dolaşırken rastladığım bir fotoğrafın peşine takılıp gittiğim adreslerden bir tanesi de Marken oluyor. 

Amsterdam civarında yapılabilecek günübirlik rotalar arasında en popüleri olan Volendam – Marken – Edam üçlüsüne gitmek için Amsterdam Merkez Tren İstasyonu içinde, üst kattan hareket eden otobüslere binebilirsiniz.

110 numaralı otobüs ile kuzey yönündeki yolculuğum yaklaşık 20 dakika sürüyor. Amsterdam’a geldiğim gün aldığım 120 saat geçerli kart bu otobüslerde geçersiz, tek yön veya gidiş dönüş bileti kaptandan satın alabilirsiniz (biniş istasyonunda kaptan aşağıda idi ve elimdeki bileti okuturken sinyal sesini ayırt edemeyip geçmiştim, dönüşte kaptan beni uyardı ve tek yön bilet aldım)

Volendam sokakları

Volendam sokakları

Amsterdam’ın kalabalığını ve gürültüsünü arkamızda bırakıp Volendam’a ulaşıyorum. Ilık Mart güneşi parçalı bulutların arkasından arasıra görünüp kayboluyor. Üzerinde kurulu baraj ile denizden koparılmış ve beslendiği yer altı kaynakları ile zamanla tatlı su gölüne dönüşmüş IJsselmeer gölünün karanın içine gömüldüğü bir körfezde kurulmuş bu balıkçı kasabasının tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. Çoğu 17. yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan tek katlı evler arasında dolaşırken kendinizi bir film platosunda hissedebilirsiniz!

Volendam’ın bir tarafı sahile bakan caddesindeki kafelerde oturup denizi seyrederek kahvenizi yudumlayabilir,  geleneksel kostümler ile anı fotoğrafları çektirebilir veya Amsterdam’a göre oldukça hesaplı fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.

Volendam çarşısı

Volendam çarşısı

Sahildeki iskeleden Marken adasına düzenli feribot seferleri var. Hava durumuna göre hareket ediyorlar ve benim gibi soğuk ve yağışlı bir Mart sabahı gitmişseniz riske girmeden Amsterdam’dan veya Volendam’dan direk otobüs ile gitmenizi önerebilirim (karayolu olarak bakarsak Marken, Amsterdam ile Volendam’ın arasında kalıyor).

Otobüs rotaları ile ilgili güncellemeleri kaçırmamak için yola çıkmadan internet sayfasından kontrol etmekte fayda var! 

Gidiş-dönüş vapur bileti 8 euro ve yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

Marken iskelesi

Marken iskelesi

Marken 1200’lü yıllarda keşişler bölgesiymiş, manastıra bağlı keşişler yaşıyormuş. Tarihte Volendam’da Katolik mezhep benimsenirken Protestan rahipler bu küçük adada yaşamlarını sürdürmüşler. Günümüzde ise geleneksel pek çok küçük ev birleştirilerek modern ihtiyaçları karşılayacak şekilde restore edilmiş.

Şehrin tarihini daha iyi anlayabilmek için Kilise Meydanı (KerkBuurt / Church Quarter) olarak bilinen küçük meydandaki müze ziyaret edilebilir. 

Marken, 1957 yılında adayı anakaraya bağlayan yol açılana kadar, dış dünyadan kopuk yaşamış. Marken’de yaşayan Kalvenci Hollandalılar, gelenekleri yüzyıllarca geriye giden bir tarihe sahip olmakla övünürlermiş.

Marken’de iki saatim çabucak geçiyor. Tek veya iki katlı balıkçı evleri arasında, kanallardan geçen sokaklarda dolaşırken bahçelerdeki tavuklar, inekler ve yoğun bir sessizlik size eşlik ediyor. Yağmur çiseliyor ve sokaklarda kimseler yok.

Marken evleri, kanalları, bahçeleri, tavukları ve inekleri

Marken evleri, kanalları, bahçeleri, tavukları ve inekleri

Volendam’a döndüğümde biraz atıştırmak için bir balıkçıda mola veriyorum. Burada, fiyatı birkaç euro olan kızarmış balık çeşitlerini deneyebilir veya çeşitli soslarla tatlandırılan kızarmış patates yiyebilirsiniz.

Volendam evleri arasından geçip denizden uzaklaşıyorum ve otobüs ile Amsterdam’ın büyük şehir karmaşasına (!) geri dönüyorum.

Dilerim güneşli bir yaz günü bu güzel duraklara tekrar gidebilirim.

Daha fazla fotoğraf için >>> Flickr!

18.03.2011