Ana sayfa » Londra’da yağmurlu bir Pazar
Londra - Tower Bridge

Londra’da yağmurlu bir Pazar

Henüz öğle saatlerinde, Kraliçe’nin başkenti Londra’ya varıyorum. Şehrin karanlık ve kasvetli sonbahar havası beni şaşırtmıyor.

Heathrow Havalimanı’ndan şehir merkezine metro ile ulaşıyor ve ilk iki geceyi geçireceğim otele geliyorum. Şehirde yaklaşık bir hafta kalacak ve iş programından arta kalan izin günlerimde daha ekonomik bir otele geçeceğim. Londra toplu taşıma ve konaklama alternatifleri için İngiltere seyahat planıma göz atabilirsiniz.

Seyahatimi planlarken takip etmeye başladığım “Time Out London” sosyal medya hesabında, şehrin modern tasarımlı binalarından biri olan Gherkin (30 St Mary Axe) binasının teras katının bugün için ücretsiz olarak açılacağı duyurulmuştu. Bu güzel şehri ilk günden yüksekten görebilecek olmanın hevesi ile doğruca Liverpool Street durağına gidiyorum.

Bahsedilen yüksek binanın önüne geldiğimde kapının önündeki sıranın tüm blogun etrafını dolandığını farkediyorum ve sıranın sonundaki görevli binaya girebilmem için ortalama iki saat öngörüyor. Bu sürede bina kapanış saati olacağı için önümde bekleyenler yavaş yavaş eksilmeye başlıyor. Ben de hızlanmaya başlayan yağmur altında daha fazla beklemeyi göze alamıyor ve vazgeçiyorum.

Modern şehrin yükselen gökdelenleri arasında kalmış bir pizza restoranında kendime incecik bir pizza ısmarlıyor ve biraz dinleniyorum. Londra’nın kendine has bir yemek kültürü olmasa da Pizza Ekspres, Eat, Pret A Manger veya Starbucks gibi zincir restoranları tercih edebilirsiniz. Ben genellikle Pret A Manger’a gidiyorum.

Bir kaç yüz metre ileride gördüğüm Tower of London ile ilgili bir video izlemiştim. Ancak müze olarak ziyaret edebileceğiniz tarihi kalenin kapısına geldiğimde içeri girmek istemiyorum. Şehri ikiye bölen, Thames Nehri üzerindeki en meşhur köprüyü Tower Bridge yürüyerek geçiyorum. 

Köprünün karşısındaki Tower Hill metro durağı Pazar günleri kapalı imiş. Geri dönüyorum.

Pazar günleri için Londra’da Camden Park durağındaki bit pazarına gidilebilir. Özellikle uygun fiyatlı hediyelik eşya arayanlar için önerilen bir adres. 

Bugün hava yağmurlu ve pazar gezmek için hiç uygun değil. Yaklaşık 4 km yürüdükten sonra en yakın metro istasyonundan otele dönüyorum.

Tower of London
Tower of London – Londra Kulesi

23.09.2012

11 thoughts on “Londra’da yağmurlu bir Pazar

  1. Geri bildirim: Hollanda’da 5 gün «

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir