Sabah 7:30’da kahvaltıdaydım ve bu seyahatimdeki en güzel kahvaltımdı. Kruvasan ve kahveye ilaveten yumurta ve meyveli yoğurt da vardı.

Otelden ayrılmadan kayıt masasındaki beye “şehirdeki en yüksek yer neresi, tüm şehri görmek için nereye gidebilirim” diye sordum. Dolapları karıştırıp bana daha büyük bir harita veren bey İtalyanca bir şeyler de anlattı. Önceki gün kaydımı alan bey İngilizce biliyordu, bu bey ise belki biraz anlıyordu ve harita sorduğumu sandı. Harita büyük ve arka tarafında da diğer Toscana şehirlerinin küçük haritaları vardı, şansım devam ediyor sanırım 🙂

Floransa için yola çıkmadan önce San Gimignano isimli bir kale şehrine daha uğrayacağım ve günü iyi değerlendirebilmek için Siena’dan öğlen olmadan ayrılmam gerekiyor.

Siena sokakları

Palio yarışından önceki gün, insanlar henüz Pazar sabahı mahmurluğundaki Siena sokaklarında, boyunlarında mahallelerinin flamaları ile dolaşıyor.

Roma’dan Siena’ya geldiğim ilk gün Il Palio yarışlarının yapıldığı Piazza del Campo meydanına gitmiştim ve yağmurun altında tam bir prova sayılmazsa da marş söyleyen insanları seyretmiş, banklarda oturmuş ve meydanı uzun uzun seyretmiştim. İnsanların marşlar söylemesi, her mahallenin farkı bir bayrağı olması, insanların sokaklarda boyunlarında flamalarla gezmesi bana rengarenk ve çok keyifli geldi.

Siena’da bulunan 17 mahalleyi birer at temsil ediyor ve her bir at yarışlara kadar büyük bir özenle hazırlanıyor.

Bu geleneksel at yarışları yılda iki kez, 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde düzenleniyor ve Siena’da büyük bir turizm yaratıyor. Benim için tamamen denk gelen bir tesadüf olması nedeni ile uygun fiyatlı otel bulmakta zorlanmam da bundanmış meğer.Orta çağdan bu yana farklı oyunlar yapılırken 1650 sonrası modern Palio yarışları haline dönüşmüş. Bu yarışta yarışa katılan atlar binicileri ile birlikte Piazza del Campo meydanında 3 tur atıyorlar.

Piazza del Campo

Geleneksel Palio yarışlarının yapıldığı Piazza del Campo meydanı

Bu sabahki rotama göre hemen otelden çıkıp sur içine girdikten sonra sağdan sağdan giderken kendimi dışarıda ve modern bir parkın içinde buldum. Otobüs durağından geçerek tekrar surların içine döndüm. Buradaki otobüs duraklarından Floransa’ya ve diğer şehirlere de otobüs seferleri varmış. Şehre geldiğimde tren biletimi de almış olduğum için fiyat-süre araştırmasına girmedim ama planlı bir seyahat için otobüs alternatifinin de araştırılması faydalı olacaktır 🙂

Sur içinden tepeye doğru çıktım ve bir kilisenin içine girdim. İçeride gene bayraklar ve her bayrak için farklı bir mum ve dua alanı mevcut.

Siena kilise

Siena’ya tepeden bakan sur dışındaki kilise

Duomo (meydandaki büyük beyaz katedral) müzesinin girişi 10€, içerde geçirmek için yeterli zamanım kalmadığından giremedim.

Ama meydana oturup dinlendikten sonra katedralin içini neden gezmediğimin farkında değilim. Dönüşte, diğer alacaklarım gibi bunu da güneş yorgunluğuna veriyorum 🙂

Siena Duomo

Siena Duomo

01.07.2011, Cuma