Cambridge’de zaman zaman bana eşlik eden yağmur ile birlikte güzel bir gün geçirdikten sonra iş çıkışı saatinde arkadaşımla buluşuyor, biraz dolaşıyor ve İngilizler gibi bir pubda oturup ve sohbet ediyoruz. Yaklaşık dört senedir bu güzel ve etkileyici şehirde yaşayan arkadaşım bana yerel kültürden ve İngiltere tarihinden bahsediyor.

Aynı zamanda bir üniversite şehri olan Cambridge‘de nüfusun akademik ve sosyo-kültürel seviyesi de genel İngiliz nüfusuna göre hayli yüksek.

Cambridge'de haftasonu

Cambridge’de haftasonu –  Stourbridge Common bölgesi

Pubdan biraz atıştırdıktan sonra henüz hava kararmamışken şehirde dolaşmaya devam ediyoruz. İngiliz Kraliyet tarihinde tek bir aile değil farklı dönemlere imza atan farklı aileler var. Tarihi kolejlerin önlerinden geçerken 1485 – 1603 dönemine hâkim Tudor hanedanının en magazinsel üyesi Kral 8. Henry ve maceralarından bahsediyoruz.

Kral 7. Henry dönemi ile ada hakimiyetini ele geçiren Galler kökenli Tudor hanedanlığı, İngiliz tarihindeki en hareketli ve güçlü dönemi olarak tarihte önemli bir yer tutuyor.

Kral 8. Henry de babasının izinden gitmek için komşu ülkelere çeşitli saldırılar yapmış olsa da gerçek anlamda başarı kazanamıyor ancak çalkantılı özel hayatı ile bugün bile romanlar ve senaryolar ile gündemde kalmayı başarıyor. 6 evlilik yapmış Kral iki eşini boşamış ve iki eşini de öldürtmüş.

Çapkın Kral, Katolik mezhebinde boşanmak olmamasına rağmen, tahta geçtikten sonra ailesi tarafından evlendirildiği ölen abisinin eşinden ayrılabilmek için Papalık Kilisesini reddeder ve İngiliz reformu ile Anglikanizm kilisesini kurar (kızı 1. Mary). Kralın, İngiliz aristokrasinin önemli ailelerinden biri olan Boleyn ailesinin kızı ile olan ikinci evliliği 3 sene kadar sürer ve eşini Londra Kulesinde öldürtmesi ile nihayetlenir (kızı 1. Elizabeth).

Üçüncü Kraliçe, 8. Henry’nin tek erkek evladını 4. Edward’ın doğumu sonrasında toparlanamaz ve vefat eder. Kayıtlara da Kralın en sevdiği eşi olarak geçmiştir ki Kral’ın kabri de Jane’in kabrinin yanına defnedilir.

Yağlı boya bir tablosunu gördükten sonra vurulduğu Clevesli Anne ile tanıştığında eş olarak beğenmeyen Kral, kendisini Kraliçe olarak değil kız kardeşi olarak ilan eder ve ömrü boyunca dostluğunu korur. Halk ve saraylılar tarafından da çok sevilen Anne ömrü boyunca ailenin bir üyesi gibi yaşar.

Yaşlanmakta olan Kral’ın kendine beşinci eş olarak seçtiği Catherina ile arasındaki 38 yaş farkına aldırmadan evlenir ve Kraliçe ilan eder. Kraliçe, hakkında çıkan ihanet dedikodularına istinaden yargılanır ve idama mahkûm edilir.

Kralın altıncı ve son eşi soylu bir aileden gelir, eğitimli ve görgülü dul bir hanımdır. Kralın vefatı üzerine üçüncü evliliğini yapmış Kraliçe, en çok evlenmiş İngiliz Kraliçesi olarak da biliniyor.

Cambridge sokakları ve Tudors dönemi mimarisi

Cambridge sokakları ve Tudors dönemi mimarisi

8. Henry’nin ölümünden sonra, 9 yaşında tahta geçen hanedanın üçüncü, Protestan kilisenin ilk kralı 4. Edward, yakasını bırakmayan hastalıklara ve sarayda dönen dalaverelere uzun süre dayanamaz ve 15 yaşında vefat eder.

Halkın desteği ile tahta geçen 1. Mary, koyu Katolik İspanya Kralı ile evlenir (37 yaşında) ve babasının annesi ile evliliğini reddetmesi üzerine askıya alınan İngiltere-İspanya ilişkilerini yeniden güçlendirir. İngiltere ve İrlanda Kraliçesi beş sene boyunca Protestanlık ile savaşır ve hızlı yaşayıp genç ölen Kraliçe tarihte “Kanlı Mary” olarak bilinir.

Annesinin idamı sonrası gayrı meşru ilan edilen Protestan 1. Elizabeth tahta geçer geçmez Protestanlığı savunur ve İspanyollarla savaşır. İngiltere-İrlanda ve sembolik olarak Fransa Kraliçesi ünvanı taşıyan 1. Elizabeth hiç evlenmediği ve anne olmadığı için vefatı sonrasında Kraliyet Tudor hanedanından Stuart hanedanına geçer. 

Eylül 2012