Ana sayfa » Çam Geçiti : 2470 metre
Çam Geçiti'nde sürüsünü otlatan çoban Mümin amca ile sohbet ediyoruz

Çam Geçiti : 2470 metre

Bugün, bulutların üstünde geçirdiğimiz bir haftadan sonunda Doğu Karadeniz yayla rotamızı tamamlayarak eve döneceğiz. 2470 metrede, Çam Geçiti darlığından geçecek ve dağların ardını göreceğiz.

Gün doğumu ile uyanıyor ve kahvaltının ardından Şavşat Kocabey Köyü‘nden ayrılıyoruz. Yolculuğa, karşı dağları kaplayan ladin ve göknar ormanlarına doğru, Sahara Milli Parkı’na doğru devam ediyoruz. Yaylada kalan tüm köyleri seyredebildiğimiz muhteşem manzarada fotoğraf çekmek için araçtan iniyoruz ancak kuvvetli rüzgar nedeni ile ayakta zor durabiliyoruz (2150 metre).

Artvin Sahara Milli Parkı ve Şavşat yayla köyleri
Artvin Sahara Milli Parkı ve Şavşat yayla köyleri

Ardahan yolunda yükselmeye devam ediyoruz. Çam Geçiti tabelası 2470 metreyi gösteriyor. Yolun sağ tarafında kalabalık bir sürü ve uzaklarda atları üzerinde iki çoban fark ediyor ve kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Aracımızın durduğunu fark eden çoban Mümin amca kısa sürede yanımıza geliyor.

Mümin amca, yıllarca İstanbul’da yaşadıktan sonra emekli olduğunda Şavşat’a, doğduğu köye dönmek istemiş. İki çocuğu ve dört torunu varmış. Eşi İstanbul’da kalmak istemiş ve ayrılmışlar. “Alışmışım buraya, ben fazla gidemiyorum” diyor. “Bir ay kadar İstanbul’da, iki hafta kadar da Samsun’da kalıp dönüyorum” diye anlatıyor. Mümin amca 1000 TL emekli maaşı ile geçindiğini ve Artvin yaylalarında çobanlık yaptığını anlatıyor. Sürüde köylüsünün emanet ettiği 550 büyükbaş hayvanı var.

Hem Artvin’den Ardahan’a doğru değişen coğrafyayı gözlemlemek hem de 15 dakika mesafedeki benzinliğe gidebilmek için Ardahan’a doğru ilerlemeye devam ediyoruz.

Ardahan yolları
Ardahan yolları

Gökyüzünde büyük kuşlar uçuyor.

Biçerdöveri çeken at tarlanın sonuna geldiğinde geri dönmeden önce bir süre duraksıyor. Yanında koşan tay annesine yaklaşarak bir süre emiyor. 

Ardahan Sulakyurt Köyü mevkiine geldiğimizde kısa bir mola veriyor ve saman yapan köylülerle sohbet ediyoruz. Kışın İstanbul’da yaşayan aile yaz tatilini geçirmek ve tarlada çalışmak için köylerine gelmişler.

24.08.2012

5 thoughts on “Çam Geçiti : 2470 metre

  1. Arkadaşım bloguna yeni bakma firsatim oldu. Cook begendim. Fotograflar ayri guzel anlattiklarin ayri guzel. Super bir is yapmissin 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir