Ana sayfa » Emirgan Korusu’nda lale zamanı
Emirgan Korusu'nda lale zamanı

Emirgan Korusu’nda lale zamanı

Tüm haftayı ofiste kapanmış şekilde geçirdikten sonra bugün dışarı çıkmak, boğaz havasını derin derin solumak istiyorum. Her ne kadar gökyüzündeki bulutlar parçasız ve gri renkte olsa da boğaz rüzgarının onları pamuk pamuk yapacağını ümit ediyorum. İstanbul’da lale mevsiminin başladığı, bahar aylarının ilk akla gelen adresi Emirgan Korusu’na gideceğim. 

Hava durumunda yağmurlu bir gün gösterdiği için Emirgan Korusu bugün her zamanki kadar kalabalık değil. İstanbul rotaları içinde en keyifli duraklarından birisi olan koruda bir kaç saat geziyor ve Boğaziçi’nin temiz havasını ciğerlerime çekiyorum.

Emirgan Korusu'nda lale zamanı
Emirgan Korusu’nda lale zamanı

Lale çiçeği, Anadolu topraklarına Selçuklular ile gelmiş ve Avrupa’ya da Osmanlılar ile yayılmış. Hatta, Osmanlı tarihinde bir döneme de ismini vermiş, “lale devri”. Çok sayıda türü var ve hem kültür hem de ticaret aracı olarak yüzyıllardır itina ile yetiştiriliyor.

Korunun ev sahibi küçük bir sincap önümden geçip karşımdaki ağaca tırmanmaya başladığında bir süre onu kovalıyorum. Emirgan Korusu’na gelirken cepte birkaç fındık fıstık getirmeyi unutmamak gerek!

Emirgan Korusu köşkleri:

 

Boğaziçi sahil yolundan kısa bir tırmanış ile ulaşılan koru içinde üç tane köşk var: Sarı Köşk, Beyaz Köşk ve Pembe Köşk.

Osmanlı zamanında av ve mesire amaçlı inşa edilmiş bu köşkler günümüzde kafeterya ve restoran olarak hizmet veriyor.

Emirgan Korusu'nda lale zamanı - Sarı Köşk
Emirgan Korusu’nda lale zamanı – Sarı Köşk

Yağmur çiselemeye başlamışken benim de karnım acıkıyor ve meydandaki büyük havuzun üst tarafında kalan Sarı Köşk’e  yöneliyorum. Burada, gecikmiş hafta sonu kahvaltısı sonrası sohbet masaları halen devam ederken boş yer bulamıyor ve Beyaz Köşk’e gidiyorum.

Beyaz Köşk’ün arka tarafındaki alanda ise “Lale Festivali” etkinlikleri için hazırlanmış bir sahne ve sahnenin etrafında da şövalelerinde lale resimleri çizen ressamlar var.

Koruda dolaşan tüm yürüyüş yollarının kesiştiği meydandan korunun içlerine doğru yürüdüğünüzde “Çiçek Satış Ofisi”ni görürsünüz. Bu bahçeden ufak saksılarda hazırlanmış rengarenk ev çiçekleri, laleler alabilir ve bu bahar neşesinden, güzelliğinden bir parçayı da evinize götürebilirsiniz. Lale saksıları için 2012 yılı tarifesi 1,75 TL.

Nisan 2012

Emirgan Korusu'nda lale zamanı
Emirgan Korusu’nda lale zamanı

2 thoughts on “Emirgan Korusu’nda lale zamanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir