Kahvaltının ardından Lizbon‘dan ayrılıyor ve beş günde 750 km yol kat etmeyi planladığımız Orta Portekiz rotamıza başlıyoruz.

Kırmızı boyalı, 25 Nisan Köprüsü’nden karşıya geçiyoruz. Yaklaşık 40 km mesafedeki Setubal ilk durağımız.

Setubal sokakları

Setubal sokakları

Hiç bilmediğiniz bir şehre gidiyor ve kısa zamanda çok şey görmek istiyorsanız tavsiyem, gezmeye hediyelik/anı eşyaları satan dükkânlardan başlayın! Şehri anlatan kartpostallar güzel ipuçları verebilir ve gitmek istediğiniz yeri, aynı dili konuşmasanız da buradaki kartpostalları veya eşyaları göstererek sorabilirsiniz.

Sado nehrinin okyanusa açıldığı geniş liman, yirminci yüzyıl başlarına kadar balıkçıların adresi iken bugün ticari ve turistik gemilerin kullanımında. Sahil şeridine paralel uzanan şehir merkezinden geçen ana caddede, cadde ile tren istasyonu arasında kalan eski mahallenin daracık sokaklarında ve sokaklara taşmış sessiz hayatlar arasında dolaşıyorum. Ana caddedeki trafiğe karşın sokaklarda ya çok az insan var ve şehir o kadar sessiz ki sanki ağır bir huzur sinmiş. Öğle saatlerinde kalabalıklaşan çarşı ve kafelerde öyle bir sükûnet var ki, iki gün öncesinin İstanbul karmaşası sonrası bocalamamak elde değil!

Setubal Manastırı (Monastery of Jesus of Setubal)

Setubal Manastırı (Monastery of Jesus of Setubal)

Günün ikinci keşfi Evora şehri. Karamel rengi evleri ile beni ilk görüşte kendine hayran bırakan bir dünya mirası! Roma İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşmış bir antik kent.

São Francisco Kilisesi’ni buluşma noktası olarak kararlaştırıyor ve bu güzel şehrin su içi sokaklarında kayboluyoruz.

Ara sokaklardan duyduğum fayton tıkırtısını takip ediyor ve Katedral’in önüne çıkıyorum.

12. yüzyıl başına kadar İber yarımadasını etkisi altına almış Arap akını döneminde İslami figürler ile inşa edilmiş şehir, Hristiyanlığın tekrar egemen olması ile yeniden şekillenmiş. Meryem Ana’ya adanmış, Portekiz’in en büyük Ortaçağ dönemi Katedrali, erken Gotik mimarisinin güzel bir eseri olup ilerleyen yüzyıllarda geçirdiği tadilatlarda Barok akımdan da etkilenmiş.

Evora Katedrali (Se de Evora)

Evora Katedrali (Se de Evora)

Katedralin sadece içini (nave) görmek isterseniz ücretsiz ancak kulesine ve revaklı avluda ve iç bahçesinde (cloister) dolaşmak isterseniz, bilet ücreti 3,5 euro.

Katedralin yan tarafında kalan Roma tapınağı kalıntısı “Diana Tapınağı” olarak da biliniyor.

Şehrin dar sokakları beni güzel bir meydana çıkarıyor. Meydanda alışveriş yapabilir veya sokakta yayılmış masalarda bir şeyler yiyip içerken güzel havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yağmur bulutları gökyüzünü kaplamışken gün batmadan Evora’dan ayrılıyoruz.

Evora

Evora

Portekiz her ne kadar turizme önem veren bir ülke olsa da her köşe başında seri üretim Çin malı hediyelik eşyalar satan dükkânlarının kalabalığı yok. En popüler hediyeler, insanların uğuruna inandıkları horoz maketleri ve figürleri ile boyanmış mutfak eşyaları, örtüler. Portekiz’in İspanya sınırına yaklaştıkça renklenen seramikler ve Okyanus kıyılarına yaklaştıkça çeşitlenen el emeği göz nuru örgü işleri görebilirsiniz. Yerel ve biraz da kıymetli bir anı arayışınız varsa “cork” denen bir tür mantarın işlenmesi ile yapılmış çantalar, ayakkabılar, şapkalar alabilirsiniz. Her ne kadar malzemenin deri değil “cork” olduğunu tezgahtara sorduğumda öğrenmiş olsam da yol kenarında kısa bir fotoğraf molası verdiğimizde, yere düşmüş bir parça ağaç kabuğunu elime alana kadar aklımın erdiğini söylemem zor.

Soyulan ağaçlar 6-7 senede bir yenileniyor ve bu periyodu takip edebilmek için çıplak gövdeleri numaralandırılmış.

Portekiz yolları ve yol boyunca kabukları soyulmuş cork ağaçları

Portekiz yolları ve yol boyunca kabukları soyulmuş cork ağaçları

Portekiz’deki trafik kuralları gereği aracın gün içinde kesintisiz hareket süresi sıkı sıkıya takip ediliyor. Günlük rotamızı şoförümüzü de zor duruma bırakmayacak şekilde belirliyoruz. Bu akşam, Monsaraz yakınlarında, üzüm bağlarının arasındaki bir butik otelde, tüm eşyaları ahşaptan olan prefabrik bir evde konaklıyoruz.

19.05.2014