Beşparmak dağlarının eteklerinde rüzgar gülleri, bal kovanları, koyun-keçi sürüleri arasında yolumuza devam ediyoruz ve Ketendere köyüne ulaşıyoruz. Bu köy bağlı olduğu Milas ilçesine 16 km mesafede.

Köy meydanından evlere doğru biraz da yokuşlu ve kayalıklı bir köy burası. Kırlangıç sesleri var!

Çomakdağ köylerinin geleneksel mimarisi taş evler, renkli pencereleri ve piramit bacaları ile yeni yapılan beton evler arasında farklılığını ve güzelliğini koruyor.

Sokaklar arasında kaybolmuş fotoğraf çekerken mis gibi ekmek kokusu alıyor ve peşine düşüyoruz. Bacası tüten bir evin penceresinden baktığımızı gören ev sahibi, yeni pişmiş sıcacık bir ekmeği bize uzatıyor ve Mayıs ayındaki düğünlerine davet ediyor. Çomakdağ köylerinin düğünleri, adetlere uygun olarak günlerce sürer ve civar köylerden gelen misafirlerle oldukça eğlenceli, keyifli geçermiş; döndükten sonra öğrendim.

Ketendere evleri

Renkli desenli pencereleri ile geleneksel Ketendere taş evleri
Pencereden sokağı seyreden ufaklıkların aklı, belli ki dışarıda top oynayan çocuklarda kalmış:)

Bir kapı aralığından içeri girip taş evinin avlusunda ailesi ile ikindi sohbeti yapan Hatice teyzeye misafir oluyoruz. Bize  eski günlerden, şimdi büyük şehirlerde yaşayan çocuklarından, torunlarından bahsediyor. Diğer civar köylerde olduğu gibi buranın halkı da mavi gözlü 🙂

Ketendere

Hatice teyze ile taş evinin avlusunda sohbet ettik

Köyde gezerken alışveriş de yapabilirsiniz. Ticaretin temellerini atarak parayı bulmuş Karyalı atalarının geleneğini sürdüren; her pencerede, kapı önünde el işi boncuk aksesuarlar veya zeytin-zeytinyağı satan teyzelere rastlayabilir ve yöresel lezzetlerden alabilirsiniz.

Akşama doğru, Bodrum’daki otellerde ve diğer tesislerde çalışmaya giden köy halkı servislerle geri gelmeye başlıyor ve çocuk sesleri ile çınlayan köy meydanı daha da hareketleniyor.

Meydana çıkan sokaklarda oyun oynayan çocuklara biz de katılıyoruz. Tüm çocukların ayaklarında aynı mavi botlardan var, kınalı ellerinde de portakallar ve limonlar!

Ketendere çocukları

Ketendere çocukları

Meydanda karşılıklı iki tane kahve var. Bu iki kahveye ilave bir de okula doğru giden tarafta bir kahve varmış.

Köyde ilkokul 5. sınıfa kadar var. Sonrasında, çocuklar taşımalı sistem ile başka bir köye veya ücretli servis ile Milas’a gidiyorlar.

Ketendere’de içme suyu ve kanalizasyon altyapısı var. Bu devirde, olmayan köy mü olur diyebilirsiniz ama daha birkaç ay önce gezdiğimiz Tekirdağ köylerinde de İç Ege’nin bereketli toprakları Kula köylerinde de maalesef yoktu .

Bu saatlerde, önceki geceyi de yolda geçirmiş olmanın yorgunluğu daha da artmaya başlıyor ve son çaylarımızı da içip dönüş yoluna geçiyoruz. Buralardaki tüm kahvelerde çay 50 kuruş.

Yarın sabah, göçmen kuşların mola verdiği Bafa gölü‘nde olacağız.

21.04.2012