Güney İngiltere boyunca ondan fazla şehre hayat veren ve Kuzey Denize’ne dökülen 346 km uzunluğundaki Thames, İngilizlerin deyimi ile “Nehir” : The Thames.

Londra‘da geçirdiğim beş gece boyunca farklı köprülerinden geçtiğim, orta yerinde tripodumu kurup uzun uzun seyrettiğim ne bir Boğaz gibi mavi, ne bir Haliç gibi balık kokan, hem tarihi hem de modern dünyayı kıyılarında biriktirerek başkentin tam da orta yerinden kendi halinde akıp geçen bir koca nehir :The Thames.

Hanedanlıkları, Sanayi devrimi, Dünya Savaşları sırasında Londra ve ülke tarihindeki önemini korumuş hayat kaynağı: The Thames

Kendi adına festivali olan kaç nehir vardır acaba? Her yıl Eylül ayında düzenlenen Thames festivali‘ni bu sene kaçırmış olsam da bir daha ki sefer için aklımızda bulunsun!

Thames ile ilgili gördüğüm en detaylı internet sayfasına ve havaalanından aldığım turistik haritaya göre turistik Londra merkezinde Westminster Sarayı ile Kale (Tower of London) arasında dokuz köprü bulunuyor.

Bu bölge aralığında, nehir boyunca her iki kıyıda da kesintisiz olarak yürüyebilir, koşabilir, bisiklete binebilir ve istediğiniz köprüden karşıya geçebilirsiniz.

Londra’daki meşhur köprülere nasıl gidilir?

Thames’i ve Londra’nın boynunda inci bir gerdanlık gibi sıralanan Thames Köprüleri’nden bir o yana bir bu yana geçtim.

Thames Nehri’nin batısında kalan, etrafından çok üzerinde zaman geçirilebilecek ve manzaraya yakınlığı nedeni ile de turistlerin en çok ilgisini çeken köprü: Westminster Köprüsü

Westminster Bridge

Westminster Bridge

Nehir kenarındaki Embankment metro istasyonundan dışarı çıktığınızda göreceğiniz üzerinden tren de geçen Hungerford köprüsünden manzara: Günün lacivert saati ve Waterloo Köprüsü.

Hungerford Köprüsü‘nün kuzey ayağındaki döviz gişesinin tabelasında TL kurunu da gördüm ancak o saatte gişe kapalı olduğu için ne kadar komisyon uygulanıyor, bakamadım.

Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

Waterloo Köprüsü hem manzara hem de tripod ile çekim için en uygun köprü. Gün batımında Waterloo Köprüsünden manzara: Westminster Sarayı, London eye ve Hungerford Köprüsü:

Hungerford Bridge

Hungerford Bridge

Londra’nın en moderni, sadece yaya trafiği için açılmış Milennium Köprüsü

Millenium Bridge

Millenium Bridge

Birisi tren yolu ve diğeri cumbaları ile yaya-araç yolu için inşaa edilmiş tarihi köprü: Blackfriars Köprüsü

Blackfriars Bridge

Blackfriars Bridge

Gecenin karanlığına renk katan, adını şehirden almış modern bir köprü: London Köprüsü

London Bridge

London Bridge

Benim için gece Thames nehrinin doğusunda sona eriyor: Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge

İngiltere gezi yazılarının devamı için >>>

23-27 Eylül 2012