Ana sayfa » İstanbul’da Ramazan Gezisi
Eminönü Yeni Camii ve balıkçılar

İstanbul’da Ramazan Gezisi

Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi ile tarihi İstanbul sokakları daha da hareketlendi ve renklendi. Gün batımının ardından sokağa çıkıyor ve son tramvay saatine kadar uzun bir fotoğraf rotasında yürüyorum.

21:30 Şişhane metro çıkışından hareket – ramazan

İlk durağım Unkapanı Köprüsü oluyor. Mahyalar ile süslenmiş camilerin manzarası çok güzel ama yoğun trafikten dolayı köprü epey sarsıntılı. Maalesef tripod pek kar etmiyor.

Her mevsim her saat rastlayabileceğiniz balıkçılar ile sohbet ederek iyi zaman geçirebilirsiniz. Metro inşaatı halen devam etmekte. 

Unkapanı Köprüsü’nü geçip cadde boyunca Eminönü’ne doğru yürüyorum. Ticaret Üniversitesi’ne kadar yol biraz ıssız denilebilir  ama trafik yoğun, dikkat etmek gerek.

Galata Köprüsü ve Eminönü Yeni Camii
Galata Köprüsü ve Eminönü Yeni Camii

Üniversite ve sahildeki park, Ahi Çelebi Cami’nin restorasyonu tamamlandıktan sonra daha da hareketlenmiş. Eminönü Meydanı balıkçı sandalları, seyyar satıcılar ve insanlar ile oldukça kalabalık.

Galata Köprüsü her zamanki gibi ışıl ışıl! Karaköy’e doğru yürüyorum.. Karaköy kıyısından bir kaç pozlama deneyip Eminönü Meydanı’na geri döneceğim.

Köprü üzerinde ve meydanda seyyar satıcıların serdiği bileklik standlarını gördükçe on beş sene önceye , kendi tezgahıma döndüm. Bir süredir tekrar takmaya başladığım on yedi sene önce orlondan ördüğüm bilekliğimin yanına bir tane almadan geçemedim. Satıcı Türkçe biliyordu, Ekvator’dan iki sene önce gelmiş. Bu yaz çok moda olmuş bu rengarenk örgü bileklikler köprü üstünde bir lira iken meydana geldiğimde iki liraya çıktı. Üçü beş liraya da olur mu, neden olmasın!

Galata Köprüsü üzerindeki balıkçıların mesaisi devam ediyor.

Sirkeci köprüsü üzerinde de sarsıntı fazla ve Sultanahmet Meydanı’na doğru yürümeye devam ediyorum.

Uzaktan gördüğüm fıskiyenin ışıkları ben yaklaşana kadar sönüyor, sanırım mesai saatini kaçırıyorum.

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

Saat nerede ise gece yarısı olmasına karşın meydan oldukça kalabalık.  Bir iki sene önce Beyazıt’a taşınmış el sanatları ve yiyecek standları geri gelmiş. Sultanahmet’de Hipodrom Meydanı boyunca kurulmuş sokak çarşısına yerleşmişler. Oldukça kalabalık. Yiyecek standlarının sayısı ve çeşitliliği önceki yıllara göre azalmış görünüyor.

Ramazan süresince tramvay saatleri de uzatılıyor ve Aksaray yönünde son sefer Kabataş’dan saat 01:00’de hareket ediyor. 

01:00 Gecenin sonu ve son tramvay ile eve dönüş.

11.08.2012

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir