Ana sayfa » Roma günlüğü – 1
Trinita dei Monti Terası ve İspanyol Meydanı (Piazza di Spagna)

Roma günlüğü – 1

İtalya şehirlerinde güneyden kuzeye doğru gezip dolaşacağım on günlük bir tatil rotası hazırladım. Tek başıma seyahat ettiğim sırt çantalı İtalya rotası güneyden kuzeye doğru devam edecek. Başkente başlayacak ve Milano’da sonlanacak. İstanbul – Roma uçuşu yaklaşık iki saat sürüyor.

Roma Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı (FCO)’nı Ankara Esenboğa Havalimanı’na benzettim. Başkent olmasınının soğukluğunu ve düzenini taşıyor sanki. Gümrük kontrolünün ardından caddeye çıkıyorum. Tüm ulaşım alternatifleri cadde üzerinde sıralanmış. İlk sırada taksikler, sağ tarafta tur otobüsleri ve shuttle otobüsü, daha ilerlerde de belirli yerlere giden dolmuş gibi servisler görüyorum.

Roma Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ve toplu taşıma

Saat 11:30. Roma Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için shuttle kullanacağım. Tek yön bilet ücreti 8 euro. Otobüs yaklaşık 15 dakika sonra geliyor ve sırada bekleyen yolcular ile doluyor. Otobüsün şehir merkezindeki son durağı şehrin merkezi gar durağı olan Termini. Havalimanı – Termini durağı arası shuttle yolculuğu yaklaşık bir saat sürüyor.

Şehir merkezine tren ile daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Hızlı tren bilet ücreti 14 euro ve durağı, havalimanı’ndan dışarı çıkmadan önce alt katta yer alıyor. Kendi adıma, otobüs ile gittiğim takdirde 6 euro daha az ödeyerek panoramik bir şehir turu yapacak olmayı tercih ediyorum. 

Termini Merkez durağında Metro aktarması yapabilirsiniz. Tek yön metro bileti 1 euro ve 75 dakika boyunca geçerli. Gün boyu geçerli bir bilet almak isterseniz ücreti 4 euro. Ancak bu günlük biletler 24 saat boyunca değil, biletin alındığı gün boyunca yapılacak son sefere kadar geçerli!

Roma sokaklarında genellikle yürüyerek dolaştım. Vatikan’a giderken ise metro kullandım. Line-A ve Line-B metro hatları var. Duraklar oldukça karanlık ve kirli görünüyor. Şaşırdım.

Kolezyum - antik Roma Tiyatrosu
Kolezyum – antik Roma Tiyatrosu

Şehir merkezinde konaklama

Via Nazionale Caddesi üzerinde bir pansiyonda konaklıyorum. Rezervasyonumu booking.com üzerinden yaptım. Konakladığım oda, bir binanın 3. katında yer alıyor. Katta 8-10 kadar oda var. Bana kapıyı Asyalı bir bey açıyor. Rezervasyonumu kontrol ediyor, ödemeyi alıyor ve konaklayacağım iki gün için arka sokaktaki bir cafenin kartını veriyor. Kart üzerinde kaşe basıyor ve konaklama tarihlerimi yazıyor.

Kahvaltı dahil konaklama için gecelik 50 euro ödüyorum.

Oda ve banyo temiz, yeterince geniş. Yüksek tavanlı ve penceresi caddeye bakıyor.

Seyahat tarihlerim netleştikten sonra uygun otel arayışına girdiğim sırada, ofisten bir arkadaşım öncelikle odanın klimalı olmasına dikkat etmemi önermişti. Haklıymış! Yılın bu aylarında, Roma’da hava çok sıcak ve nemli. Üstelik gece-gündüz sıcaklık farkı da oldukça düşük. Günün her saatinde klima serinliğine ihtiyaç duyuluyor.

Bir günde Roma’da neler öğrendiklerim?

  • İnsanlar ulaşım için vespa veya motor kullanıyor. 
  • Yürüdüğüm genellikle turistik caddeler üzerinde hiç market görmedim, yol üstü ihtiyaçlar için büfeler var.
  • Sokaktaki çeşmelerden su içilebiliyor. Herkes gibi ben de önce başımı çeşmenin altına sokup serinledim, sonra elimdeki şişeye soğuk su doldurdum ve yola devam ettim.
  • Hava o kadar sıcak ki, siesta saati olmaz ise olmaz! Şehirde yürüyerek dolaşmayı düşünüyor iseniz, özellikle dikkat etmek gerek!
  • Hava o kadar sıcak ki, devasa Colosseo antik tiyatrosunu veya Forum antik kent kalıntılarını gezmek, turist kalabalığı içine karışmak istemedim.
  • Aşıklar Çeşmesi’ne (Fontana di Trevi) ulaştığımda büyük bir kalabalık ve bando geçişi vardı. Sonrasında da Belediye başkanı olduğunu tahmin ettiğim bir kişi konuşma yaptı. Görevliler ve kalabalık arasından çeşmeye yaklaşmak pek mümkün görünmeyince İspanyol Merdivenleri’ne doğru devam ettim. Ertesi günün gecesinde çeşmeye tekrar gittiğimde, basamaklardan inip çeşme kenarında tripodumu kuracak yer buldum ve güzel bir fotoğraf çektim. Bu çeşmeye bozuk para atarak dilek tutmak adettendir, unutmuşum!
  • İspanyol Merdivenleri oldukça geniş. Rahat rahat oturup dinlenebilirsiniz. Türkiye’den gelmiş bir öğrenci kafilesi ile öğretmenleri peşi sıra koşuşan çocukları görünce farkettim ki, Roma’da gezdiğim üç gün boyunca başka çocuk görmedim. Hava çok sıcak!
  • Sokaklarda ve özellikle Termini çevresinde çok fazla evsiz görüyorum. Roma şehri kaptı kaçtı tarzı turist soyguncuları ile de meşhur. Ben böyle kötü bir olaya denk gelmedim veya şahit olmadım. Diğer yandan bir ülke başkentinin böyle anılması bana hiç hoş gelmiyor ve Roma sokaklarının da İstanbul sokaklarından daha güvensiz olduğunu düşünmek istemiyorum!
  • İlk günün sonuda Bernini Meydanı’ndan metro ile otele dönüyorum. Yarın sabah Vatikan‘a gideceğim ve öğleden sonra Roma meydanlarında dolaşacağım.

28.06.2011, Salı

3 thoughts on “Roma günlüğü – 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir