Ana sayfa » İtalya’da 10 gün
İtalya seyahat rotası

İtalya seyahatim, bir sabah ofise gelip “hadi gideyim” diyerek bir saat içinde, bir hafta sonrası için en ucuz gidiş-dönüş uçak biletlerini almam ile başlamış bir yolculuktur.

Uçak biletlerini aldıktan sonra harita açılır, gidiş ve dönüş şehirleri, arada kalan koyu renkle yazılmış büyük şehirlerin işaretlenir; booking.com üzerinden gün gün konaklama rezervasyonları yapılır. Temel ulaşım ve konaklama adreslerini belirledikten sonra sırt çantalı ve fotoğraf dolu çok güzel bir tatil için nerede ise her şey hazır!

10 GÜN       28 Haziran – 7 Temmuz 2011

7 ŞEHİR      İstanbul (IST) – Roma (ve Vatikan) – Siena ve San Gimignano – Floransa – Bologna – Venedik – Milano – İstanbul (SAW)

Kilometre Toplam 910 km ve yaklaşık 17,5 saat (uçak, tren ve otobüs)
Roma – Siena Tren ile 3 saat 30 dakika: arada yerel tren aktarması var ve aktarma istasyonunda yarım saat bekleme süreye dahil
Siena – San Gimignano Tren + otobüs ile 50 dakika
San Gimignano – Floransa Otobüs + tren ile 1 saat 25 dakika
Floransa – Bologna Tren ile 40 dakika
Bologna – Venedik Tren ile 3 saat
Venedik – Milano Tren ile 2 saat 30 dakika

Tren ile tek bir ülke içinde seyahet ettiğim için interrail biletlerinden daha ekonomik oldu. Bir kaç ülkeyi kapsayan bir rota yapacak iseniz farklı alternatifleri değerlendirmenizi öneririm.

10 günde sırt çantalı İtalya rotamın maliyeti

Toplam Maliyet 970€
Uçak 156€ + THY milleri
Konaklama 489€
Şehir içi/arası ulaşım 125€
Günlük harcama 200€

Geçmiş iş seyahatlerimde şirket aracılığı ile organize edilmiş ve resmi kıyafetler ile yapılan valizli seyahatleri saymazsak, tek başıma ve sırt çantası ile planladığım ilk yurt dışı seyahatimde otel/pansiyon seçimi yaparken aktarma yapacağım tren istasyonlarına ve şehir merkezine yakın olmalarını tercih ediyorum. Yanımda, tripod dahil, 7 kg ağırlığında bir sırt çantam ve fotoğraf makinamı ve ekipmanlarını taşıdığım bir çantam var. 

Benim rotam bir gün içinde şekillendiği ve işaretlediğim şehirler ile ilgili önceden hiçbir fikrim olmadığı için nerede ise elimi kolumu sallaya sallaya, hiçbir plan yapmadan gittim diyebilirim. Şehirlerde gezip görmek için ayırdığım sürede tamamen tahmini olduğu için otel rezervasyonu yaparken son güne kadar ücretsiz iptal edilebilir olmalarına dikkat ettim. Otel/oda rezervasyonu için bir şart da, klimalı olması! İtalya’da Akdeniz ikliminin kavurucu sıcağını iliklerinize kadar hissedeceğinizi unutmayın!

Konaklama 489€  
Roma (2 gece) 104€ 100 + 4€ şehir belediye vergisi
Siena (1 gece) 75€ Tam da geleneksel Palio yarışlarının düzenlendiği hafta için plan yapmışım. Ancak son gün, çok da güzel konumda bir yer buluyorum > otel adresi
Floransa (2 gece) 100€ 96 + 4€ şehir belediye vergisi
Bologna (1 gece) 45€  
Venedik (2 gece) 120€ Şans eseri bu fiyata denk geldim. Tarihi yarımadanın merkezindeki bir otel turizm mevsiminde tadilata alınınca son dakikada oda fiyatları epey düşmüş.
Milano (1 gece) 45€ Milano’nun en popüler caddesinde seçtiğim otele vardığımda tadilata girmiş olduklarını ve bu sabah itibari ile tüm rezervasyonları iptal ettiklerini öğrendim. İtalyan rahatlığı ile beni yanıtlayan bey, bu sabah tüm rezervasyonlara haber verdiklerini ve ben yolda olduğum için mesajın gelmemiş olabileceğiniz anlattı. Alternatif olarak ise merkeze metro ile bir kaç durak mesafede bir otel önerdi. Günün sonunda, önerilen otele yerleştim ve biraz da pazarlık ederek planladığımdan daha ucuza konaklamış oldum.

4 thoughts on “İtalya’da 10 gün

  1. Geri bildirim: Venedik Gezi Rehberi
  2. Geri bildirim: Milano Gezi Rehberi
  3. Geri bildirim: Roma Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir