İkinci kez Amsterdam‘a gidiyorum!

Bu sefer deneyimliyim ve internetten derlediğim notlar ile kendime güzel bir rota hazırlıyorum. İşte özeti:

Uçak, tren ve tramvay ile kalacağım oteli bulmam saat 11:30 diye hesaplıyorum; rötar ve Avrupa’nın en büyükleri arasında olan Schiphol havaalanında kaybolmam olasılıklarını saymazsak!

197 nolu otobüs tam da otelin önünden geçiyormuş ve tren 3,10€ iken otobüs 4€. Beş günlük All-in One Travel Tickets aldığım takdirde ulaşım daha ekonomik olabilir ve bu durumda sadece Haarlem‘e gitmek için ayrıca tren bilet almam gerekecek. Şehir içi ulaşım ve lokasyon isimlerine aşinalık için Amsterdam’da toplu taşıma şirketinin sayfasını kurcalayabilirsiniz!

Amsterdam içinde yapmak istediklerim (lütfen hava aydınlık ve güneşli olsun, o tarihte toprağa düşmüş olacak cemrenin de etkisi altında yeşillenmiş ağaçlar tercihimdir!)

–  Kanal turu (yaklaşık 1 saat sürüyor)

–  Spui Meydanı’nda bir bankta oturmak (umarım, ilk gidişimde tramvayda bilet alırken elimdeki kompak fotoğraf makinamı düşürmem, kırılması ve ancak sonrasında ortaya çıkmış olan güneş, bu sefer daha aceleci davranır ve günlerim yağmurdan ziyade güneşe denk gelir! Meydanda ikinci el kitap pazarı kurulduğunu hatırlıyorum.

Spui meydanı kitap pazarı

Spui meydanı kitap pazarı

–  Her gün saat 11:00 ve 15:00’de Dam meydanında toplaşan insanlar için 3 saat süren ücretsiz yürüyüş turları varmış, gönüllü rehberler tarihten ve şehirden de bahsediyormuş, Keyifli olabilir, Çarşamba günü saat 15:00 için not ediyorum!

– Amsterdam Historic Museum ve vakit kalırsa tekrar Risksmuseum

– Begijnhog

Amsterdam Begijnhof bahçesi

Amsterdam Begijnhof bahçesi

Yolculuğumun esas nedeni iş amaçlı bir kongre katılımı olduğu için ikinci günümde Ajax Stadı kompleksindeki işime gideceğim. Ajax Stadı’na 7 veya 10 numaralı tram sonrasında Weesperplein durağında 50 veya 54 no’lu metro aktarması ile gidiliyor.

Akşam, Amsterdam’da gece yürüyüşü yapılacak.

Tripodumu taşımaya üşeniyorum, elde ne çekebilirsem artık!

Ajax stadı

Ajax stadı

Seyahatimin tatil kısmı için alternatif güzergahlar araştırıyorum:

Kuzey yönünde: 

Volendam ve bir ada olup ana karaya otobanla da sonradan bağlanmış olan Marken: Central Station’dan 110 no’lu otobüs ile gidiliyor ve yaklaşık 20 dakika sürüyormuş.

(Rehberli turlarda bu ikiliye Edam da ekleniyor. Peynir cenneti olan bu şehirde pek fotoğraf göremedim ve kısa günlerde es geçebilirim diye düşünüyorum.

Marken adasına hem otobandan otobüs ile hem de Volendam’da feribot ile gidilebiliyor. Mart ayı için hangisi daha uygun olur veya Kuzey Denizi’nde Mart ayında feribot seferleri düzenleniyor mu bilemiyorum.

Marken kanalları

Marken kanalları

Marken ile Amsterdam arasında Monninkendam isminde bir köy daha var. Gün yeterse dönüş rotasına eklenebilir.

Doğu yönünde:

Muiden ve Muiderslot Kalesi: Pek turiste rastlanmayan en eski köy yerleşimiymiş.

Bu ortaçağ kalesi, benim takvimime göre ancak Cumartesi 12:00-16:00 arası ziyarete açık, göl içinde kurulu ve değişik fotoğrafları var. Giriş ücreti 12 Euro.

Vondelpark’ı geçtikten sonra 2 durak kadar yürümeli ve 12 no’lu tram ile önce Amstelstation’a oradan 152 veya 157 no’lu otobüs ile köye ulaşabilirim. Etrafındaki hendek su ile çevrili iken pamuk pamuk bulutlar eşliğinde güzel bir fotoğraf yakalanabilir. 

Batı yönünde:

Haarlem: Tren ile 15 dakika gidip istasyona ulaştıktan sonra merkeze yürümek 20 dakika sürüyormuş. Öneriler arasında, Amsterdam’a göre debisi daha yüksek kanallarda tekne turu sayılıyor.

Haarlem tren istasyonu

Haarlem tren istasyonu

Beş günün sonunda dönüş biletim Pazar akşamına. Schiphol’deki yoğun ama Londra Heathrow‘e kıyasla normal ölçüdeki kontrol noktalarını aşabilmek için gecikmeden alanda olmam gerek.

Pazar sabahı miskinliğimde Vondelpark’da uzun uzun yürümek istiyorum!

Vondelpark’dan sonra pamuk bulutlar altında kanallar boyunca son bir tur daha atmak, banklarda oturup mart güneşinin keyfini çıkarmak isterseniz  yeni keşfettiğim bir nokta var. Haritada, Singel kanalı üzerinde “Demolition of Towers” olarak görebileceğiniz geniş köprü kesişiminin köşelerindeki kafelerin köprüye kadar taşmış masalarında tembel tembel güneşlenebilir ve uzun uzun kahvaltı edebilirsiniz. 

Demolition of towers

Demolition of Towers, Singel kanalı üzerindeki köprülerin kesişimi; uzun Pazar kahvaltıları ve bahar güneşinin keyfini çıkarmak için önerilir!

Mart 2011