Ana sayfa » Amsterdam çevresi gezi önerileri
Haarlem Tren İstasyonu

Amsterdam çevresi gezi önerileri

Hollanda’nın başkentinde yaklaşık bir hafta geçireceğim ve yola çıkmadan önce Amsterdam çevresi, günübirlik gezip görebileceğim alternatif bir rota hazırlıyorum. 

Planlama yaparken şehir içi ulaşım ve lokasyon isimlerine aşinalık kazanmak ve bütçenizi planlamak için Amsterdam’da toplu taşıma şirketinin internet sayfasından faydalanabilirsiniz.

Amsterdam şehir gezisi sonrasında arta kalan günler için şöyle planlar yapıyorum:

Kuzey yönü 

Volendam’a ve esasen bir ada olan, daha sonra karayolu ile ana karaya da sonradan bağlanmış olan Marken’e kolayca gidebilirsiniz. Amsterdam Merkez İstasyon’dan 110 no’lu otobüs ile gidiliyor ve yaklaşık 20 dakika sürüyor. Vaktiniz yeter ise yine aynı güzergah üzerinde yer alan Edam kasabası da rotaya eklenebilir. 

Marken adasına hem karayolundan otobüs ile hem de Volendam’da feribot ile gidilebiliyor. Mart ayı için hangisi daha uygun olur veya Kuzey Denizi’nde Mart ayında feribot seferleri düzenleniyor mu bilemiyorum. Volendam ve Marken gezi yazıma bakabilirsiniz. 

Amsterdam’a dönüş yolu üzerinde Monninkendam isminde bir köy daha var. Şehre dönmeden görülebilir!

Marken
Marken

Amsterdam çevresi: Doğu yönü 

Muiden ve Muiderslot Kalesi ülkedeki en eski yerleşimler arasında sayılıyor.

Göl içinde farklı açılardan fotoğraflarını gördüğüm kalenin ziyarete açık olduğu gün ve saatleri, bilet ücretini önceden araştırmakta fayda var!

Amsterdam’dan ulaşım için 12 numaralı tramvay ile aktarma durağı olan Amstelstation’a ve oradan da152 veya 157 no’lu otobüs ile köye gitmeyi planlıyorum.

Amsterdam çevresi: Batı yönü 

Amsterdam’dan tren ile 15 dakikada Haarlem şehrine ulaşabilirsiniz. Gardan turistik şehir merkezine kadar yürümek ise 20 dakika sürüyor. Yel değirmenleri ile ünlü şehrin kanalları Amsterdam’a göre daha yüksek debiye sahipmiş. Tekne turu yapılması öneriliyor.

Mart 2011

o o o o o o o o o 

2 thoughts on “Amsterdam çevresi gezi önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir