Uzun bir haftasonu tatili planlıyor ve kamp kurmak üzere Kartepe Altıoluk Yaylası’na gidiyoruz.

Kamp yeri seçimimizde en önemli kriterimiz, hayatında ilk kez kamp yapacak olan 6,5 aylık bir bebeği rahat ettirebilmek olacak! Altıoluk Yaylası, acil bir durumda şehir merkezine kolayca dönebileceğimiz mesafede olmasına karşın orman yolu bol virajlı ve hayli bozuk.

Genellikle yağmurlu ve soğuk bir iklime sahip olması ise gece boyunca iki ayaklı hayvanlar tarafından huzursuz edilmeyeceğimize ve yerçekiminden bihaber canilerin havaya ateş etmek için gelmeye üşeneceğine işaret ediyor.

Hava şartlarına ve bebeğin de durumuna bağlı olarak, aynı güzergah üzerindeki diğer alternatiflerimiz Kuzu Yaylası Tabiat Parkı veya Molla Yakup Çayırı olacak. Yol boyunca, kontrol ettiğimiz ve haritada sabit rakımlı görünen düzlük alanlar ise ot ile kaplı olduğu için kamp kurmaya müsait görünmüyor.

Yayla yolunu Wikiloc off-line harita uygulaması ile takip ediyor ve öğle saatinde yaylaya varıyoruz. Yaklaşık 1370 metre rakımlı Altıoluk Yaylası hayli geniş bir alana yayılıyor. Yayla evlerine sapan yol ayrımından orman yönüne sapıyor ve yaklaşık 300 metre mesafede, orman girişindeki düzlükte kamp kurmaya karar veriyoruz.

Biz vardığımızda, çoktan çadırlarını kurmuş ateşlerini yakmış komşular bizi sofraya buyur ediyor ve mangalda kızarmış bir tepsi mantar ile bize ikramda bulunuyorlar. Biz daha araçtan toparlanıp inmeye çalışırken karşılaştığımız güler yüz ve ikram karşısında “kusura bakmayın, biz İstanbul’dan yeni geliyoruz da biraz “yabaniyiz”” demek geliyor içimden!

Orman yoluna saptığımız ayrımda uykuya dalan bebek, araç durduğu anda gözlerini kocaman açıp gülümsemeye başlıyor. Güzel kızımız, ileride çok iyi bir yol arkadaşı ve kampçı olacak; şimdiden belli!

En son anne karnında iken bize eşlik etmiş olan küçük hanım, Kartepe eteklerinde doğa ile tanışıyor ve ilk dişini çıkarma arifesinde iken ne bulsa ağzına sokup dişetlerini kaşımaya çalışıyor. Gel gör ki, asırlık kayın ağacının yaprakları hayli inatçı çıkıyor ve bir türlü kopmuyor!

Kartepe Altıoluk Yaylası'nda kahvaltı sofrası

Kartepe Altıoluk Yaylası’nda kahvaltı

Yaylada mobil telefon imkanı sınırlı ve havadan telsiz ile de bağlantı kuramadık. Antenimiz yetersiz kalmış veya Kartepe’ye göre bulunduğumuz konum uygun olmayabilir.

Kullanım suyu ihtiyacımızı yayla evlerine yakın noktadaki bir yalaktan karşılıyoruz. Orman yoluna sapmadan önce birkaç çeşme var. Yol üstünde tedarik ederek yaylaya gelebilirsiniz.

Güneşli geçen ilk günün ilerleyen saatlerinde, gün batımı ile esmeye başlayan rüzgar ısıyı hızla düşürüyor. Keyif olsun diye ateş yakma taraftarı değiliz ancak bu yaylada ateş yakmadan ısınabilmek mümkün değil! Sessiz sakin ve gittikçe soğuyan bir gece oluyor.

Gece boyunca deliksiz uyuyor ve günün ilk ışıkları ile sürüyü yaylaya çıkaran çoban köpeklerinin sesi ile uyanıyorum. Ufaklık ve benim dışımızda herkesin hayli üşüdüğü bir gece olmuş. Aylardan Temmuz olmasına karşın, bu yaylada konaklamayı düşünüyor iseniz tedbiri elden bırakmamanızı öneririm!

Güneşli başlayan yayla gününde komşularımız ile karşılıklı ikramlara devam ediyoruz. Şehirde, içlerine kapandığımız beton küpler içinde unuttuğumuz alışkanlıkları hatırlamak ne kadar da mutlu ediyor. Komşu komşunun tuzuna muhtaçmış ya, o hesap!

Bugün gökyüzü parçasız bulutlu görünüyor ve radyodan da yurt genelinden sağanak haberlerini alıyoruz. Yağmur başlamadan önce akşam yemeği için alışveriş yapmalı ve ateş yakmak üzere ormana girmeli ve dün topladıklarımıza ilave olacak yakacak odun toplamalıyız. İş bölümü yapıyoruz.

Kartepe Altıoluk Yaylası

Kartepe Altıoluk Yaylası

Alışveriş için en yakın merkez olarak Arslanbey’e ve birkaç kilometre daha ilerideki Atakent çarşısına inebilirsiniz. Atakent çarşısından hem kendi hem de komşumuzun eksiklerini tamamlayıp oyalanmadan yaylaya dönüyoruz. Orman yoluna saptığımız sırada başlayan yağmur, ilerleyen saatlerde yolun daha da zorlaşacağını gösteriyor.

Beyler yağmurda altına sığınabileceğimiz tente çardağı kurmak ve ateşi büyütmek ile uğraşırken ben de uzaklaşmamak koşulu ile ormanda mantar avına çıkıyorum.

Kartepe ormanları oldukça sık; yön duygunuz zayıf ise ve herhangi bir offline harita kullanmıyor iseniz ormanda kaybolmanız an meselesi olacaktır. Ormanda yaban hayatın hakim olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Civarda yapılmış bir kış kampında kurt izlerine rastlanmış olduğunu biliyoruz ve dönüş yolunda da önümüzden hızla geçen yavru bir ceylan görüyoruz.

Doğa yürüyüşlerinde, ihtiyaç halinde sesinizi duyurabilmenizi sağlayacak olan bir düdük taşımayı ihmal etmeyin! 

Yaylada yağmur yağar iken, orman içinde yağmur sesini duyup da ıslanmadan dolaşabilmek ne kadar da heyecan verici bir duygu!

Kızlar ekibi olarak sığındığımız çardağın altında, az biraz huysuzlaşmış afacanı teskin etmeye çalışırken beyler kah hızlanıp kah yavaşlayan ama hiç durmayan sağanak altında ateşi canlı tutmaya çalışıyor. Yağmur, gün batımı ayazında kısa bir süre ara veriyor. Fırsatı değerlendirip akşam yemeği için aldığımız sebzeleri köze gömüyor ve mangalı kuruyoruz.

Bolca ıslandığımız akşam boyunca yağmurun seyreldiği saatlerde ateşe yaklaşıyor ve kuruyup ısınmaya çalışıyoruz. Dolunayın bile bulutların ardında kaldığı karanlık geceyi ışıkla boyamayı deniyoruz Sevgili eşim bana olan aşkını kadrajıma kocaman bir elma çizerek ifade ediyor!

ışıkla boyama

ışıkla boyama

Geceyi fazla uzatmıyor ve yağmur tekrar hızlanmadan açıkta kalan kamp malzemelerimizi aracın bagajına veya çardağın altına yerleştirip çadırlarımıza dağılıyoruz.

Bu gece hava sıcaklığı daha ılıman. Zaman zaman açıkta yağan yağmur sesi ile zaman zaman da rüzgar ile danseden ağaçların sesi ile uyanıyorum.

Kampımızın son gününe, geceyi de biraz huzursuz geçirmiş bebeğin sesi ile başlıyoruz. Sis altında kalmış yaylada, iki çadırımız arasındaki birkaç metrelik mesafe bile zorlukla seçilebiliyor, komşu çadırları hayal meyal görüyoruz.

Gece boyunca devam eden yağmur altında çardağımız yıkılmış, malzemeler dağılmış ve 6000 mm suya dayanıklı çadırımız az biraz su almış.

Doğa takvimine göre tüm hafta etkili olan bu fırtına “Çark Dönümü” olarak anılıyor.

Pazar günü boyunca, Kartepe’de uyum sağlamaya çalıştığımız son 24 saatlik yağış ölçümü 8,2 mm olarak açıklanmış. Bu miktarda ve tüm gece süren yağış altında, içinde uyuyacağınız çadırın teknik özelliklerine dikkat etmelisiniz!

Bugün dönüş günü olduğu için ateşi canlı tutmak ile de uğraşmayacağımız için, kalan vaktimizde tembellik hakkımızı kullanmayı, çadırları temizlemeyi ve yaylada yürüyüş yapmayı planlamıştık. Evdeki hesap çarşıya uymayınca, yağmurun seyreldiği ilk fırsatta çadırlardan çıkıyor ve kamp bölgemizi hız ile temizleyip topluyoruz.

Kartepe Altıoluk kampı, yağmursuz bir kamp geçirmemiş ekibimiz için en zorlu ve bir o kadar da keyifli; en genç üyemiz için ise ilk dişini çıkardığı kamp olarak tarihe geçebilir!

13-15.07.2019