Ana sayfa » Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos antik kenti - Antoinler Çeşmesi

Burdur sınırları içinde yer alan Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret ediyoruz. Burayı, Göller Yöresi kamp rotamız üzerinde gördüğümüz en etkileyici antik kent olarak ifade edebilirim.

Antik Kente ulaşmak için öncelikle Ağlasun’a varmalısınız. Ağlasun merkezinden özel araç, minibüs veya taksi ile Akdağ eteklerine tırmanabilirsiniz. Yaklaşık 5 km süren zorlu bir güzergahta yürüyerek ulaşmak isterseniz bu rehberde yer alan rotayı takip edebilirsiniz.

Ören yerini gezmeye başlamadan önce otoparkın karşısındaki müze muhakak görülmeli. Interaktif ve hap şeklinde sunulmuş bilgiler sayesinde kalıntıları gezerken aklıma takılan pek çok soruya yanıt bulabiliyor veya gördüklerime anlam verebiliyorum.

Sagalassos antik kenti - müze
Antik kent girişindeki tanıtıcı müze

Kazılarda ele geçen buluntular ve dünyaca ünlü heykeller Burdur Müzesi’nde sergileniyor. Henüz 1990 yılında kazılmaya başlamış bölgenin tarihi MÖ 333’de Büyük İskender’in fethine kadar bilinmekte. Büyük İskender’in Termessos işgali sırasında uğradığı hezimet sonrasında Sagalassos’da sınır tanımadığı anlatılır. Şehir, MÖ 25’de Roma hakimiyetine bağlanır ve özellikle beş iyi imparator döneminde hızla gelişir. 

Sagalassos Antik Kenti’nin modern dünyaya tanıtıması ve maddi/manevi olarak desteklenmesi için bir vakıf kurulmuş. Internet sayfasında antik kent ve çevresinde yer alan diğer tarihi ve doğal güzellikler hakkında bilgi verilmekte. Antik kente ulaşım, ziyaret şartları gibi pek çok sorunuza bu vakfın sayfasında güncel yanıt bulabilirsiniz.

Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

antik kent ve Ağlasun manzarası
Antik kent ve Ağlasun manzarası
Sagalassos antik kenti - kaya mezarları
Sagalassos Kaya Mezarları
Antoinler Çeşmesi
Antoinler Çeşmesi
Sagalassos antik kenti
Antik Kent girişi

28.08.2018

 

Benzer yazılar

4 thoughts on “Sagalassos Antik Kenti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir