Ana sayfa » Mermer şehir: Vila Viçosa
Vila Viçosa sokakları, mermer pervazlı kapıları, pencereleri

Mermer şehir: Vila Viçosa

Lizbon’dan yola çıktık ve İspanya sınırına doğru ilerlemekteyiz. Orta Portekiz rotamızın ikinci gününde, Alentejo bölgesinde, Evora şehrine bağlı küçük bir kasabada mola veriyoruz. Vila Viçosa kasabasının ekonomisi yakınlarındaki mermer ocağına dayanıyor. Belli ki, Evora şehrindeki antik eserler de buradan çıkarılan mermer ile yontulmuş.

Vila Viçosa, sahip olduğu doğal mermer kaynağı ile tarihte her zaman kabul görmüş. Hatta Kraliyet düğünlerinde çeyiz olarak hediye edilmiş.

Evlerin pervazları, kapı eşikleri veya sokakta görebileceğiniz tüm detaylar, otogar tuvaletleri bile mermerden yapılmış.

Yol boyunca serpiştiren yağmur şehre vardığımızda hızlanıyor. Bir süre köşe başı bir kafede oturup  geleneksel lezzet pastel de nata eşliğinde kahve molası veriyoruz.

İki gündür gezdiğimiz küçük şehirlerde Portekiz mimarisine ve dar taş sokaklarına aşina olmaya başladım. 1270’de kurulmuş bu kale içi şehrinde de yabancılık hissetmiyorum. Şehir meydanında ve etrafındaki sokaklarda dolaşıyorum.

Vila Viçosa Meydanı ve mermer São Bartolomeu Kilisesi
Vila Viçosa Meydanı ve mermer São Bartolomeu Kilisesi

Kraliyet Sarayı: Ducal Palace of Vila Viçosa

Şehir meydanından bir kaç sokak uzaklaşıyor ve Kraliyet Sarayı’na (Ducal Palace) doğru yürüyoruz.

Saray, 16. yüzyıl başından itibaren Bragança Düklerinin ikametgâhı imiş. İtalyan Rönesans mimarisinden ilham almış binanın ana cephesi yerli mermer ile kaplı. Portekiz tarihinin önemli liderleri arasında yer alan Kral 4. John bu sarayda yaşamış. Gelecekte, İngiliz Kraliyet ailesine gelin gidecek olan kızı Bragançalı Catherine da bu sarayda doğmuş (1638). Aile tüm Avrupa’yı etkileyen otuz yıl savaşlarına da taraf olmuş. Savaşın sonunu mutlu bitmiş. Son 60 yılda İspanya’ya boğun eğmiş olan Portekizliler nihayet tekrar bağımsızlıklarını ilan etmişler (1640).

Vila Viçosa'nın mermer sarayı: Ducal Palace
Vila Viçosa’nın mermer sarayı: Ducal Palace

Mermer saray, 1910’da ulusal anıt olarak ilan edilmiş ve 1933’den bu yana ise müze ve kütüphane olarak hizmet veriyor. Müzede Kral 2. Manuel’in kişisel resim ve kitap koleksiyonunu görebilirsiniz.

Sarayın duvarları ve tavanları fresklerle süslenmiş. Salonlarda, Avrupa ve Uzak Doğu şehirlerinden toplanmış koleksiyonlar sergileniyor. Tarihi saray bugün müze olarak belirli zamanlarda ziyaret edilebiliyor.

Vila Viçosa’da kısa süre kalıyor ve yemek yemeye fırsat bulamıyoruz. Yolunuz buraya düşerse yerel lezzetleri denemenizi öneririm. Şehir zengin yemek menüsü, sosları ve geleneksel yöntemlerle ürettikleri peynir çeşitleri ile de tanınıyor.

Vila Viçosa’ya özel aracınız ile veya Evora şehrinden otobüs ile gelebilirsiniz. Görkemli Kraliyet Sarayı yanında şehrin kalesini, kraliyet bahçesini ve mermer kiliselerini görmenizi öneririm. Mermercilik başta olmak üzere farklı konularda hazırlanmış müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Yolculuğumuz, İspanya sınırındaki bir tepe üzerine kurulmuş sınır şehrine doğru devam ediyor!

Mayıs 2014

3 thoughts on “Mermer şehir: Vila Viçosa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir