Toroslar kamp rotamızın ilk sabahında Burdur’da uyanıyoruz. Bugün Toros Dağlarını aşacak, yol üzerindeki tarihi kervansaray ve hanları görecek, Termessos Antik Kenti’ni gezecek ve akşam için uygun bir bölgede kamp kuracağız.

Önceki sene de Burdur’a gelmiş, Salda Gölü kıyısında kamp kurmuş ve şehir merkezini gezip görmüştük. Bu defa şehirde fazla zaman geçirmiyor, tarihi saat kulesi altında birer sabah kahvesi içip yola devam ediyoruz.

Burdur-Antalya yolu üzerinde, Selçuklu dönemi mirası İncir Han’ı ve Susuz Kervansaray’ı göreceğiz.

Öncesinde, Burdur’a 15 km mesafede yer alan İnsuyu Mağarası görülebilir.

İncir Han – Kervansaray

İncir Han 14. yüzyılda Anadolu Selçuklu Sultanı tarafından yaptırılmış. Avlusu ve çatısı yıkılmış olmasına karşın sütunların heybeti etkileyici ve fotojenik görünüyor. Taç kapının üst kısmında işlenmiş istiridye kabuğu formundaki kemerli kapı nişi ve taş işçiliği dikkat çekici! Kemerin bitiminde, sağda ve solda karşılıklı birer aslan figürü görülüyor. Kervansaray 1982’de Anıtsal Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiş olmak ile birlikte henüz restore edilmemiş ve terkedilmiş durumda.

Hanın kitabesinde şöyle yazarmış: Bu mübarek hanı imar ettiren emir Büyük sultan şahlarşahı muazzam toprakların sahibi Arap ve Acem’in seyidi karaların sultanı ve denizlerin İskender’i zamanın İskender gibi son taçlı sultanı Selçuklu’nun dünyadaki başkanı dinin fetihçisi Keyhüsrev Oğlu Keykubat oğlu Keyhüsrev. Müminlerin emiri 636 (M1238).

Ben bulamadım ama yapıta ait bir fotoğrafta, aynı topraklar üzerinde kurulmuş Pisidia antik kentlerinin sembolü kılıç ve kalkan işlemelerini de görmek mümkün.

Burdur İncirhan - Kervansaray

Burdur İncirhan

Ana yol ayrımından kervansaraya kadar devam eden yol boyunca mesire yeri düzenlemesi yapılmış. Toprak bir futbol sahası, mangal tezgahları ve piknik masaları görüyoruz.

Aynı yolun devamında başlayan dağlık bölgede Seferyitiği (Seferyiğit) Mağarası rotaya eklenebilir. Biz gitmedik. Turizme açılmış bir mağara değil ve internette okuduğum kadarı ile define avcıları tarafından talan edilmiş. Mağara içinin karanlık, zeminin kaygan olduğundan ve içeride oksijen azlığı tehlikeli olabileceğinden bahsediliyor.

Susuz Han – Kervansaray

Susuz Han, ıssız ve terkedilmiş görünüyor. Köy girişinde gördüğümüz tabeladan itibaren çevre düzenlemesi yapılmış. Aralık kalmış taç kapıdan içeri giriyoruz.

Binanın kitabesi bulunamamış ancak mimari ve süsleme detaylarına bakılarak 13. yüzyıla tarihleniyor.

Kapalı bölüm duvarları her cephede dıştan payandalarla desteklenmiş, duvarlarda mazgal pencereleri açılmış. İçeride, güneş açısına bağlı olarak enteresan ışık-gölge fotoğrafları çekilebilir. Güneşin yükseldiği öğle saatinde ise içerisi karanlık görünüyor ve kötü kokuyor. Oldukça detaylı işlenmiş taç kapısını fotoğraflamak için öğleden sonrası saatler daha uygun olabilir.

Geometrik süslemelere ilaveten, taç kapının etrafındaki figürlü süslemeler dikkat çekici. Kapı açıklığının iki yanında yer alan niş kemerlerin üzerindeki iki ejder figürü karşı karşıya bakıyor görünüyor. Bugün göremiyor olsak da, ortalarında ise bir insan yüzü veya güneş diski figürü olduğu kaydedilmiş.

Kemerlerin üst köşelerinde, birbirine doğru uçar şekilde ellerini uzatmış iki melek figürü tasvir edilmiş. Kapının iki yanındaki nişlerin üzerinde belli belirsiz küçük aslan figürleri yer alıyor.

Burdur Susuzhan taç kapısı

Burdur Susuzhan taç kapısı

Susuz Han çevresinde ve içinde kısa süreli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmış. Roma (Bizans) dönemine ait çeşitli objeler, nal, zincir gibi çeşitli metal objeler, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait sikkeler bulunmuş. Bu tarihlere göre, göç ve ticaret yolu üzerine inşa edilmiş kervansarayın yüzyıllar boyunca amacına uygun olarak kullanılmaya devam edilmiş olduğu anlaşılıyor.

– – o – –

Termessos Antik Kenti’ni gezdikten sonra öğle yemeği ve kamp mutfağı alışverişi için Döşemealtı merkezine gidiyoruz. Bu akşam Ekşili Göleti kıyısında kamp kuracağız.

Güllük Dağı’nın eteklerine kurulmuş antik kent yoluna tırmanmadan önce, güzergah üzerinde yer alan Kırkgöz Han ve Karain Mağarası da görülebilir.

Antik Kenti gezdikten sonra Antalya yönünde devam ederseniz tarihi kervan yolunda yer alan başka bir hanı daha rotanıza ekleyebilirsiniz. 13. yüzyılın başlarına tarihlenen Evdir Han, antik bir kentin nektopol kalıntısı üzerine kurulmuş. Yapımında çevredeki mezar taşları ve lahitler de kullanılmış. Fotoğraflarına bakılırsa sıraladığımız dört kervansaray içinde mimari olarak en zengini olduğu görünüyor. Haberlere göre, tarihi yapının Akdeniz Üniversitesi ve Belediye işbirliği ile restore edilmesi ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması öngörülmüş ancak henüz hayata geçmemiş.

16.09.2019