Yaklaşık iki hafta olarak planladığımız Toroslar kamp rotamızın ikinci gecesinde, ilk kampımızı Ekşili Göleti kıyısında kuracağız.

Ekşili Göleti'nde gün batımı

Ekşili Göleti’nde gün batımı

Bugüne Burdur merkezinde başladık. İki sene önce çizdiğimiz Göller Yöresi kamp rotamız sırasında gezip dolaştığımız şehirde bu sabah fazla vakit geçirmeyeceğiz. Çarşıda ceviz ezmesi alıyor ve saat kulesi altında sabah kahvesi içiyoruz. 

Antalya yönündeki iki kervansaray kalıntısını gezerek yola devam ediyoruz: İncirlihan ve Susuzhan. 

Güllük Dağı Milli Parkı’nın doruklarında yer alan Termessos Antik Kenti‘ni ziyaret ediyoruz. 

Bu akşam kamp kurmak üzere bir kaç farklı yer düşünmüştüm. Antalya yönünde Güver Uçurumu çevresi, Kapuz Boğazı çevresi, Doyran Göleti kenarı veya güneye inmeden Döşemealtı yönünde Ekşili Göleti kenarında kamp kurabiliriz.

Antalya’nın sıcak havası ikimizi de ilk günden yoruyor. Daha fazla yol yapıp yorulmadan kampı kurmak ve gün batımında gölet kenarında keyifli vakit geçirmek istiyoruz. Bu rotayı hazırlarken, hem arazide rahatça uyuyabileceğimiz hem de denize girebileceğimiz kadar sıcak bir mevsim seçmeye çalışmıştık. Gel gör ki, geçen sene yağmurlu geçmiş bugünlerde bu sene hava hayli sıcak geçecek gibi görünüyor!

Ekşili Göleti kampımız

Ekşili Göleti kampımız

Tercihimizi Ekşili Göleti’nden yana kullanıyoruz. 

Öğle yemeği yemek ve önümüzdeki günlerde de ormanda kamp kurmayı planladığımız için eksiklerimizi tamamlamak üzere Döşemealtı merkezine gidiyoruz.

Buradan sonra, Ekşili Göleti’ne doğru köy yollarından gideceğiz. Antalya merkezine yaklaşık 40 km ve Döşemealtı merkezine yaklaşık 25 km mesafedeki gölet kenarına kadar binek araç ile ulaşım mümkün.

Biz gölet kenarına vardığımızda hafta içi (mesai saati) olmasının da avantajı ile kıyıda veya gölgelik yerlerde parketmiş, mangal yakmış bir kaç genç dışında kimseleri görmüyoruz.

Göletin bir tarafında DSİ çitleri var ve eğimli. Diğer tarafta ise boydan boya araç veya bisiklet ile dolaşmak mümkün. Tüm bu avantajları ile birlikte, kurak yaz aylarında suyun çekilmiş olması ile gölet kıyısında açılmış düzlükler adeta çöplük olarak terkedilmiş. Yaklaşmak mümkün bile değil! Güneş doğarken fazla etkilenmemek ve gölgede kalabilmek için düzlükte tek başına gördüğümüz bir zeytin ağacının altında mıntıka temizliği yapıyor, çadırımızı kuruyoruz. 

Akşam kızıllığı göğü sararken çevredeki herkes dağılıyor. Göletin etrafında sadece karşı kıyıda olta sallayan iki amcanın ışıkları görünüyor.

Dün Gediz’de Kirazlı Yaylası’nda yaşlı bir amcadan aldığımız kuru kekik demetinden bir tutam kaynatıyoruz. Biz çayımızı yudumlarken gökteki yıldızlar da birer ikişer parlamaya başlıyor. Gökyüzü fotoğrafı çekmek için hazırlıklara başlamışken karşımızdaki yamacın arkasından doğan son dördün tüm göleti ve gökyüzünü adeta gündüz gibi aydınlatmaya yetiyor.

Hasretle beklediğimiz ve doğa ile baş başa kaldığımız bu güzel gecede göldeki balıkların sudaki dansları adeta karşı yamaçlardan yansıyor ve tüm gece kulaklarımızda çınlıyor.

Bu derin sessizliğe bir süre sonra alışıyor ve güzel bir uykuya dalıyorum.

Antalya Ekşili Göleti kampı

Antalya Ekşili Göleti kampı

16.09.2019