Her yeni rotanın hazırlık sürecinde kendime aynı soruları sorarım: Nasıl bir rota hazırlayayım, nereleri göreyim? Daha da önemlisi bu rotayı nasıl hazırlayayım? Bu işin bir tekniği, tarifi var mıdır?

Her yolculuğun dönüşünde gezip gördüklerim kadar, planlama aşamasında gözden kaçırdıklarım için de yeni bir listem olur: Güzergah üzerinde olup da rotaya dahil etmediklerim, kestirme yollara girerken rotadan çıkardıklarım ama hep aklımda kalanlar, yani alacaklı kaldıklarım!

* * *

Türkiye içinde ve Avrupa’da birkaç ülkede sırt çantalı gezgin rotası yaptım. Bu tarz bir gezi planı için önceliklerim görmek istediğim yerler, toplu taşıma ve ulaşım seçeneklerin ve fiyat-kalite performansı en uygun konaklama alternatiflerini belirlemek oluyor. Bu anlamda, yaklaşık iki haftada Avrupa’da üç ülkeden geçtiğim Dalmaçya rotasını ve yurt içinde pansiyon konaklamalı Batı Akdeniz rotasını örnek verebilirim.

Son dönemde ise kampçılık ve kamp rotaları üzerine odaklanıyorum. Çadır konaklamalı, doğa ile iç içe bir seyahat rotası hazırlamak için gerekli kamp ekipmanlarını temin etmek kadar tüm ekip üyelerinin de ruhen ve fiziken buna hazır olması son derece önemli!

Kampçılığa yeni başlıyor iseniz, yabanda tek başınıza kalmak istemiyorsanız veya yeni insanlarla tanışmak, birlikte eğlenmek istiyorsanız çeşitli kamp yeri işletmelerini veya organizasyonları tercih edebilirsiniz. Hatta, bu şekilde temel konaklama ekipmanlarını da uygun fiyatlarla yerinde kiralayabilir ve hangi malzemelere ihtiyacınız olduğundan emin olabilirsiniz. Bu anlamda, 30 cm kar üzerinde kurduğumuz ilk kış kampımızda birlikte olduğumuz Doğaya Dönüş Kampı organizasyonu örnek verebilirim.

Yolculuk halidir, başımıza her şey gelebilir. Panik yok!

Eşim ve ben, İstanbul’da hayli yorulmuş insanlar olarak doğa ile baş başa kalabileceğimiz ve can güvenliğimiz için risk oluşturmayacak (“Dikkat ayı çıkabilir!”) coğrafyaları tercih etmeye çalışıyoruz.

Kamp kuracağınız yerde mobil telefon erişiminin olup olmadığı, tuvalet ve kişisel temizlik ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınız, sinek ve böcek gibi canlılara veya çeşitli otlara, ağaçlara, polenlere karşı alerjik durumunuz kamp yeri ve kamp şekli tercihiniz için belirleyici olabilir.

* * *

Kamp için yola çıkarken ve dönüşte eve varana kadar 24 saat veya daha uzun süre kamp ekibiniz dışında başka kimseyi görmeyecek, beklemediğiniz hava koşulları ile ve belki yaban hayatı ile karşılaşacak olabilirsiniz. Bu süre aynı zamanda, kendinizi ve/veya kamp arkadaşlarınızı hatta şehirde bıraktığınız ailenizi, hafta başı ofise gittiğinizde hafta sonu tatilinizi anlattığınız iş arkadaşlarınızı tanımak için eşsiz bir fırsat olabilir!

Yıllar önce, arkadaşlarla birlikte Trabzon’da Hıdırnebi Yaylası’na çıkmıştık. Amacımız gün batımında birkaç fotoğraf çekmek ve aynı yayladaki tesiste konaklamak idi. Göletteki gökkuşağı yansımasını fotoğraflarken ayağım balçığa saptandı ve üzerimdeki ekipman ile birlikte göle doğru batmaya başladım. Hadi üzerimdeki lensleri ve kamerayı kıyıya bırakmayı başardım da kendim çamurdan sıyrılamayınca arkadaşlar beni çekip çıkarmıştı.

Akşam ailemi aradığımda, günümün güzel geçtiğimi hatta göle düştüğümü ve biraz üşüdüğümü de anlattım. Telefon sinyalinin de zayıf olması neticesinde, nasıl olmuşsa olmuş babam benim uçurumdan düştüğümü ama şimdi iyi olduğumu anlamış. Beni de fazla üzmemek için sadece “geçmiş olsun” deyip telefonu kapatmış. O an anneme bir şey dememiş ama birkaç gün sonra, şehir merkezinde tekrar ailemle konuştuğumda, hatta İstanbul’a döndüğümde bile birkaç gün telefon elimden düşmedi: “Aman Seda dikkatli ol, uçurumdan düşmüşsün !!!”

* * *

2018’de Kurban Bayramı dönemini de kapsayan, Ağustos’un son iki haftasında Batı Karadeniz’de kamp tatili yapmayı planladık. Önceki bahar, üç gün süren bir plan ile, Batı Karadeniz’de Karabük ve Amasra’ya kadar gitmiş, Bartın’dan geri dönmüştük. Bu kez, Küre Dağları’nın tamamını geçecek hatta Canik Dağları’na kadar varacağız. Kastamonu’nun ve Sinop’un büyük bölümünü, Samsun, Amasya ve Çorum’un bir bölümünü görerek İstanbul’a dönüş yapacağız. Yıllar önce bir fotomaraton etkinliği sırasında Kastamonu’da Şenpazar, Daday, Azdavay yörelerini kısa da olsa görmüş ve hayran kalmıştım. 

Geçen sene gittiğimiz Batı Karadeniz ve Göller Yöresi rotalarında Citroen C-Elysee model bir aracımız vardı. Bagaj hacmi ve yakıt tüketimi hayli verimli olan bu araç, neticede bir şehir aracı ve asfalt yoldan çıktığımız, Sülüklügöl gibi hedefler bizim ve aracımız için risk oluşturuyor. Bu sene aracımız, 1987 model bir Mitsubishi Pajero. Aracın 4*4 olması bizim için büyük avantaj iken, hafta sonu kampa gittiğimiz Dikenli Köyü dönüşünde yakıt konusunda yaşadığımız stres, hazırlık aşamasına yeni bir artı getiriyor. Rota üzerindeki tüm benzinlikleri işaretlemeli ve depodaki yakıt miktarını her durakta kontrol etmeliyiz!

Kamp rotası adım adım nasıl hazırlanır? 

Adım-1: Araştırma

Daha önce gitmediğim bir yere gidiyorken, şehir rotası veya kamp rotası farketmeksizin uğradığım ilk forum sayfası Gezenbilir.com oluyor. GPS üzerinden paylaşım yapmama imkan tanıyan wikiloc.com uygulamasını, gitmek istediğim yerlere daha önce gitmiş insanların deneyimlerini görebilmek, aradığım yerlerin koordinatlarını bulabilmek ve yolculuk esnasında kendi izimi bırakabilmek için bir arama motoru ve iletişim aracı olarak kullanıyorum. İlk sayısından itibaren takip ettiğimiz 25 yıllık Atlas Dergisi koleksiyonumuz içinden aradığımız yerleri bulmak ve güzergah üzerindeki bir gölün veya antik kentin yıllar öncesinde çekilmiş fotoğraflarını görmek oldukça ilginç olabiliyor!

Adım-2: Listeleme

Araştırma aşamasının ardından, listelediğim tüm noktaları (yaylalar, köyler, şelaleler, milli parklar, seyir alanları vb) Google Maps uygulamasında etiketliyerek yeni bir harita çıkarıyorum.

Adım-3: Optimizasyon

Yola çıkacağımız ve dönüş yapacağımız günler arasını bir A4 kağıt üzerinde bölümlendiriyor ve her güne gidilecek noktaları, günlük yapılacak kilometreyi, yolda geçecek süreyi paylaştırıyorum. Bu esnada, günlük gidebileceğimiz kilometre çapı, hava durumu, kampa ve müzelere ayırmak istediğimiz süre gibi temel göstergeleri netleşmiş oluyor.

Bu aşamada, listelediğim ancak günlük paylaşımda rota dışında kalan, yani yolu uzatan, ters yöne düşen kimi noktaları listeden çıkarmam gerekiyor. Bu aşamada ekip üyelerinin ortak beklentileri ve öncelikleri oldukça önemli. Bu esnaya kadar, konuya ne kadar analitik yaklaşmış olsam da amacımız kamp arkadaşımla birlikte seyahet etmek ve tatil yapmak olduğu için rotayı bir gün sahilden çizip tamamladığımı düşünürken, ertesi sabah kendimi şehir merkezinden geçen yeni bir harita çizerken bulabiliyorum.

–> Günlük güzergahta yakıt alınacak noktalar, içme suyu temini, öğle yemeği ve kamptaki yiyecekler için alışveriş yapılacak yerler bulunması oldukça önemli!

Bu aşama neticesinde,  elimde günlük detayda bir rota çıkmış oluyor. Tabi ki yolculuk esnasında her şey değişebilir.

Örneğin, Karabük çevresinde gezdiğimiz ve akşam Amasra‘da kamp kurduğumuz seyahatin dönüşünde öğrenmiştim ki kamp yerinin belirlenmesi ve hazırlanması için, en az gün içinde gezilip görülecek yeni bir yer için ayrılan zaman kadar bir zaman ayrılmış olmalı. Yolculuk hali her an yeni bir sürpriz sunabilir! Hava karardıktan sonra, aç karna ve yağmur yağarken kimse çadır kurmak istemez!

  • Yağmur yağabilir. Üzerinden geçeceğiniz dere taşmış veya heyelan ile düşen taşlar yolları kapatmış olabilir. Bir sonraki hedefe nasıl gideceksiniz?
  • Günün sonu için seçtiğimiz yaylayı sis basmıştır veya hayal ettiğiniz ile karşılaştığınız manzara farklı olabilir. Döner dolaşır ama aradığınız adresi bulamayabilirsiniz. Bu akşam nerede konaklayacaksınız?
  • Şehirde yerel bir etkinlik vardır ve tüm oteller çoktan dolmuş olabilir. Nerede konaklayacaksınız? Ertesi günün rotası nasıl değişecek?
  • Siz tatilde iken sabah uyandığınızda takvime bile bakmıyor olabilirsiniz. Ancak şehirde işler öyle yürümüyor! Bugün için görmeyi planladığınız müze açık mı, saat kaça kadar açık? Yolunuz üzerindeki veya sırf burayı görebilmek için yolunuzu uzattığınız mağara tadilata alınmış veya Pazartesileri ziyarete kapalı olabilir!
  • Açık arazidesiniz ve büyük ihtimal ile internet çekmiyordur. Dahası off-line çalışan harita uygulamasını açmak için şarjınız bitmiş olabilir. Ne tarafa dönmelisiniz, sağa mı sola mı?

–> Her gün için, yedek bir final noktası belirlemiş olmanız, kağıt-kalem kullanmanız günün son demlerini stressiz geçirmek için önemli!

Adım-4: Takvim 

Tüm bu planlama adımlarının ardından, yola çıkmak, yeni yerler görmek, yeni yeni sürprizler ile karşılaşmak ve her günün sonunda, çadırımızı kurup akşam serinliğinde çayımızı yudumlarken bitmekte olan günün sayfasına bir çarpı atmak gibisi yok!

Farklı deneyimlerinizi ve taktiklerinizi siz de yorum olarak paylaşırsanız sohbet edelim, öğrenelim!

 

Not: Kendi adıma kamp yerine vardığımda, araçtan inmeden önce çektiğim fotoğraf ile kamp yerinden ayrılırken çektiğim fotoğraf arasında fark olmamasına özen gösteriyorum. Alanda kalmış tek bir çöp parçasının bile doğaya değil, bilakis bana ait olduğunun farkındayım. Bloglarda, sosyal medyada yeni yerler görmekten ve güzelliklerden bahsediyoruz ama tüm bu hayaller ancak herkes kendi çöpüne sahip çıkarsa gerçek olabilecek. Lütfen, siz de hayallerinize ve çöpünüze sahip çıkın!

İyi yolculuklar!

https://www.instagram.com/p/BlQT_rNhAoN/?taken-by=arpaboyuyol