Her yeni tatil yolculuğu öncesinde ve kamp rotası hazırlık aşamasında kendime aynı soruları sorarım: Nasıl bir rota çizelim, nereleri görelim, nerelerde kamp yapalım? Yanımıza hangi kamp malzemelerini alalım? Kamp hazırlığı için bir teknik, kolay bir tarif var mıdır?

Her yolculuk sırasında gezip gördüğüm yerler kadar, planlama aşamasında gözden kaçırmış olduğum eksikler hakkında da not alırım. Yolumuzun üstü olup da rotaya eklemediğim yerler, kestirme yollar, sırtımızda boş yere taşıdığımız veya kamp yaparken ihtiyaç duyduğumuz eksik malzemeleri not ederim.

Örnek aldığım tatil ve kamp rotaları

Türkiye içinde ve Avrupa’da birkaç ülkede sırt çantalı gezgin rotası yaptım. Bu tarz bir gezi planı için hazırlarken önceliklerimi şöyle sıralayabilirim:

 • Görmek istediğim yerler,
 • Toplu taşıma ve ulaşım seçenekleri
 • En uygun konaklama alternatifleri ve fiyat-kalite performanları
 • Bu başlıkta, yaklaşık iki hafta süresince Avrupa’da üç ülkeden geçtiğim Dalmaçya rotasını ve yurt içinde pansiyon konaklamalı Batı Akdeniz rotasını örnek verebilirim.

Son yıllarda ise kampçılık ve kamp rotaları üzerine odaklanıyorum. Çadır konaklamalı, doğa ile iç içe bir seyahat rotası hazırlarken önceliklerim biraz daha farklılaşıyor. Yolculuk süresince ihtiyaç duyacağımız kamp ekipmanlarını tedarik etmek kadar ekip üyelerinin bu yolculuğa ruhen ve fiziken hazır olmaları da son derece önemli!

https://www.instagram.com/p/CB2qViBgI8l/

 • Kampçılığa yeni başlıyor ve yaban hayat ile başbaşa kalmaya hazır hissetmiyor iseniz
 • Amacınız kamp tatili süresince yeni insanlarla tanışmak, sosyalleşmek ve birlikte eğlenmek ise
 • Kamp malzemelerinizi yeterince tanımıyor veya ihtiyaçlarınızı tam olarak belirleyemiyor iseniz
 • Kamp süresince mobil telefon veya internet erişimininizin olup olmayacağı yönünde bir endişeniz var ise
 • Kişisel temizlik ihtiyaçlarınızı açık alanda, doğaya zarar vermeden nasıl giderebileceğinizi bilmiyor iseniz

öncelikle çeşitli kamp yeri işletmelerini veya organizasyonları tercih etmenizi öneririm. Bu amaçlara uygun tesislerde veya organizasyonarda temel konaklama ekipmanlarını da uygun fiyatlarla yerinde kiralayabilir ve hangi malzemelere ne kadar ihtiyacınız olduğunu da deneyimleyebilirsiniz. Bu anlamda, 30 cm kar üzerinde kurduğumuz ilk kış kampı deneyimiz sırasında tanıştığımız Doğaya Dönüş Kampı organizasyonu örnek verebilirim.

* * *

Kamp için yola çıkarken ve dönüşte eve varana kadar, 24 saat veya daha uzun süre kamp ekibiniz dışında kimseyi görmeyecek, beklemediğiniz hava koşulları ile ve belki yabani canlılar ile karşılaşacak olabilirsiniz.

Bu süre aynı zamanda, kendinizi ve/veya kamp arkadaşlarınızı hatta şehirde bıraktığınız ailenizi, hafta başı ofise gittiğinizde kamp tatilinizi anlattığınız iş arkadaşlarınızı tanımak için eşsiz bir fırsat olabilir!

Kamp rotası adım adım nasıl hazırlanır? 

Adım-1: Araştırma

Eşim ve ben, İstanbul’da hayli yorulmuş insanlar olarak doğa ile baş başa kalabileceğimiz ve can güvenliğimiz için risk oluşturmayacak (“Dikkat ayı çıkabilir!”) coğrafyaları tercih etmeye çalışıyoruz.

Daha önce gitmediğim bir yere gidiyorken, şehir rotası veya kamp rotası farketmeksizin uğradığım ilk forum sayfası Gezenbilir oluyor.

Hareket halinde iken GPS üzerinden paylaşım yapmak için wikiloc uygulamasını kullanıyorum. Bölgedeki alternatif yolları araştırırken bir arama motoru veya sosyal iletişim ortamı olarak bu uygulamadan faydalanıyorum.

İlk sayısından itibaren takip ettiğimiz 25 yıllık Atlas Dergisi koleksiyonumuzun sayfalarını karıştırıyorum. Gitmek istediğimiz coğrafya üzerine yazılmış farklı makaleleri okumak,  güzergah üzerindeki kimi doğa harikasının veya antik kentin yıllar öncesinde çekilmiş fotoğraflarını görmek oldukça ilginç olabiliyor!

Adım-2: Listeleme

Araştırma aşamasının ardından, listelediğim tüm noktaları (yaylalar, köyler, şelaleler, milli parklar, seyir alanları vb) Google Maps uygulaması üzerinde etiketliyor ve kaba taslak bir harita çıkarıyorum.

Adım-3: Optimizasyon

Yola çıkacağımız ve dönüş yapacağımız günler arasını bir A4 kağıt üzerinde bölümlendiriyorum. Bu tatil rotası için en kıt kaynağımız zaman olacağı için çizelgede üzerindeki her bir hücre bir güne denk geliyor. Her hücreye o gün gideceğimiz noktaları, günlük kaç kilometre yol yapacağımızı ve yolda ne kadar zaman geçireceğimizi yazıyorum.

Bu esnada, gün sonunda harita üzerinde ne kadar yer değiştirmiş olduğumuz, müze gezerek veya kamp yerinde kalarak ne kadar vakit geçireceğimiz netleşmiş oluyor. Bu aşamada ekip üyelerinin ortak beklentileri ve öncelikleri oldukça önemli. Şimdiye kadar konuya ne kadar analitik yaklaşmış olsam da amacımız birlikte kamp kurmak ve tatil yapmak olduğu için aynı hücreyi bir gün deniz kıyısında tamamlamış olduğumu düşünür iken eşimle konuştuktan sonra aynı günü dağın başında bir yaylada kamp kurmuş şekilde tekrar planlayabiliyorum.

Bu aşamada, daha önce listelediğim ancak günlük planlama aşamasında rota dışında kalan (yolu uzatan veya ters yöne düşen) kimi noktaları tatil planından elemem gerekiyor.

Günlük yol planı hazırlar iken, güzergah üzerinde yakıt alınacak noktaların, içme suyu temini, öğle yemeği ve kamp mutfağı için alışveriş yapılacak yerlerin önceden belirlenmesi büyük avantaj sağlar.

Yolculuk halidir ve yolculuk yapmanın en büyük öğretisi insana ne kadar esnek ve uyumlu olabildiğini hatırlatmasıdır. Yolda her şey değişebilir!

Karabük çevresinde gezdiğimiz ve akşam Amasra‘da kamp kurduğumuz seyahatin dönüşünde öğrenmiştim ki kamp yerinin belirlenmesi ve hazırlanması için, en az gün boyu gezerken harcanacak zaman kadar zaman ayrılmış olması gerekiyor. Kimse hava karardıktan sonra, aç karna ve yağmur yağarken çadır kurmak istemez!

Bu aşamada son bir kez daha bu tatil neticesinde elde etmek istediklerinize odaklanmakta fayda var.

Kızılağaç kampımız için hazırladığım kamp rotasında amacımız kamp yerini ve alışveriş noktalarını belirlemek ve vardığımız noktada bir kaç gün için kendimizi şehir hayatından e kalabalığından izole edebilmek idi.

Toroslardan dolaşan kamp rotası hazırlığımda ise aynı güne hem deniz, hem kültür hem de yayla kampı alternatifleri adapte edilebileceği için daha fazla zorlanmıştım. 

Deneyimlerime dayanarak, bu aşamada her hücre için en az iki final noktası belirlemiş olmanın gerektiğini düşünüyorum.

Olası kriz anları!

 • Yağmur yağabilir. Üzerinden geçeceğiniz dere taşmış veya heyelan ile düşen taşlar yolları kapatmış olabilir. Bir sonraki hedefe nasıl gideceksiniz?
 • Günün sonu için seçtiğimiz yaylayı sis basmıştır veya hayal ettiğiniz ile karşılaştığınız manzara farklı olabilir. Döner dolaşır ama aradığınız adresi bulamayabilirsiniz. Bu akşam nerede konaklayacaksınız?
 • Şehirde yerel bir etkinlik vardır ve tüm oteller çoktan dolmuş olabilir. Nerede konaklayacaksınız veya kamp kuracaksınız? Ertesi günün rotası nasıl değişecek?
 • Kağıt üzerinde bugün için görmeyi planladığınız müze açık mı, saat kaça kadar açık? Yolunuz üzerindeki veya sırf burayı görebilmek için yolunuzu uzattığınız muhteşem bir mağara tadilata alınmış veya Pazartesileri ziyarete kapalı olabilir!
 • Açık arazidesiniz ve büyük ihtimal ile internet çekmiyordur. Off-line çalışan harita uygulamasını açacağınız cihazın şarjı bitmiş olabilir. Mobil bir uygulamanın tarifi ile geldiğiniz yol kurumuş bir dere yatağına çıkmış olabilir. Ne tarafa dönmelisiniz, sağa mı sola mı?
 • Aracınız yolda, şehir merkezinde veya açık arazide arızalanırsa ne yaparsınız? 

https://www.instagram.com/p/BvREIkuA0w3/

 

Adım-4: Takvim 

Tüm bu planlama adımlarının ardından yola çıkmak, yeni yerler görmek ve yolculuğun getirdiği yeni güzel sürprizler veya krizler ile karşılaşmak gibisi yok. Siz de farklı deneyimlerinizi ve taktiklerinizi siz de yorum olarak paylaşırsanız sohbet edelim, öğrenelim!

Lütfen, siz de hayallerinize ve çöpünüze sahip çıkın!

Kendi adıma kamp yerine vardığımda, araçtan inmeden önce çektiğim fotoğraf ile kamp yerinden ayrılırken çektiğim fotoğraf arasında fark olmamasına özen gösteriyorum. Alanda kalmış tek bir çöp parçasının bile doğaya değil, bilakis bana ait olduğunun farkındayım. Bloglarda, sosyal medyada yeni yerler görmekten ve güzelliklerden bolca bahsediyoruz. Tüm bu hayallerin ancak herkes kendi çöpüne sahip çıkarsa gerçek olabileceğini lütfen unutmayalım.

İyi yolculuklar!