Batı Karadeniz bölgesini gezip göreceğimiz kamp rotamızın üçüncü günündeyiz. Günün ilk yarısında Safranbolu’da kısa bir mola verdik. Klasik Safranbolu evleri ve tarihi mahalleler 1994 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Safranbolu sokaklarında geziyor ve öğle yemeği yiyoruz. Kastamonu sınırını geçiyor ve bu akşam konaklamayı planladığımız Araç yaylalarına doğru yol alıyoruz. 

Karabük-Kastamonu yolu üzerinde, Araç’a varmadan sapıyor ve Kurşunlu yönünde ilerliyoruz. Sırası ile Sıragömü ve Fındıklı yaylalarını geçiyoruz. Ortalama 1600 metre rakımlı bu yaylalar günümüzde mahalle olarak belirlenmiş ve yayla evlerine elektrik tesisatı çekilmiş.

Bugün bayram arifesi ve yayla evlerinde bayram hazırlıkları yapılmakta. Bahçeler kalabalık.

geleneksel yayla evleri

Yayla tabelalarını ve asfalt yolu takip ederek ilerliyoruz. Kimi yaylalarda eski ahşap evler terkedilmiş ve yerlerine, yanlarına yeni betonarme evler yapılmış. Belli ki terkedilmiş olan bir kaç ahşap evin sıralandığı bir yaylada kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Yöreye has bir teknik ile, kütükleri birbirine geçirerek inşa edilmiş bu ahşap evler oldukça güzel ve dayanıklı görünüyor. 

https://www.instagram.com/p/Bn1xAT6Btni/

Vakti zamanında sık orman dokusunun ve iklim şartlarının tüm olanaklarını kullanarak inşa edilmiş bu evlerde çantı (çandı) tekniği uygulanmış. Yani, kabuğu soyularak tomruk haline getirilmiş ağaç gövdeleri üst üste yığılmış ve aralarında tek bir çivi bile kullanılmadan, tomruklar birbirlerine geçirilerek inşa edilmiş.Genel olarak içinde ocak olan tek bir oda üzerine kurulu yayla evlerinin kuzey bölümlerinde süt, tereyağı, yoğurt gibi ürünleri muhafaza edebilmek için doğal buzdolabı niteliğindeki soğukluk ambarları bulunuyor.

Aynı yolun devamında Sarıçam, Munay ve Kirazlı Yaylaları (Mahalleleri) sıralanıyor. 

Araç Gölcük Yaylası

Araç Gölcük Yaylası

Yayla yolundan ayrılıp orman içine doğru girdiğimizde heybetli ağaçların gölgesinde iklim aniden değişiyor ve bir anda üşümeye başlıyoruz. Gece saatlerinde ormanın çok daha soğuk olacağını düşünerek yayla evlerinden çok da fazla uzaklaşmak istemiyoruz.

Bu akşam için, belli ki yakın zamanda, büyük bir şenlik ateşinin yakılmış olduğu Araç Gölcük Yaylası’nda kamp kuruyoruz. Tam da akşam serinliği bastırmışken, sıcacık bir çay demliyoruz. Safranbolu’dan aldığımız meşhur cevizli çörekler eşliğinde, arazi aracımızın bugün itibari ile 300 bin km’yi devirmesini kutluyoruz. 

Batı Karadeniz kamp rotamızın en yüksek irtifada geçecek kamp gecesinde hava sıcaklığı hızla düşüyor. Ağustos günü tulum ve battaniye ile ancak ısınabiliyoruz. Yıldızların gökyüzünde dansetmeye başladığı saatlerde derin bir uykuya dalıyoruz.

Bayram sabahında ışıl ışıl bir güne uyanıyoruz. Güneş ile ısınıyor ve güzel bir kahvaltı yapıyoruz. Kastamonu’daki ikinci günümüzde Daday ve Azdavay yollarından geçeceğiz!

21.08.2018