Bologna’da beş parasız kaldım:

Bologna‘daki tren istasyonunda ve otel resepsiyonunda ödemek için beklerken kredi kartım çalışmayınca bir gece beş parasız kalıp aç uyumuş olsam da öğrendiklerim/hatırladıklarım oldu:

Rosso Bologna!Kredi kartı çalışmadadığında akla gelen ilk hata manyetik alanının bozulmuş olabileceği geliyor. Bu durumda, kart üzerindeki rakamlar POS cihazına tuşlanarak girilebilir. Bu şekilde işlem yapılabilir. 

Kredi kartının çalışmama nedeni sadece gardaki bilet makinasının bozuluş olması da olabilir. Paniğe kapılıp kartı bloke edecek teşebbüsler yapmamak, defalarca denememek lazım!

Ben bu problemi, mesai saati dışında, Pazar günü yaşadım. Panik ile Internet bankası şifremi de hatırlayamadığım için internet üzerinden hesabıma erişemedim. Çalıştığım İş Bankası’na ve otel ödemesini kolaylaştırma alternatifleri için booking.com’a e-mail atarak çağrı kaydı açtım. 

Booking.com’a da İngilizce kayıt bıraktım ve ertesi akşam baktığımda Türkçe olarak cevap gelmişti. Booking.com, otel ödemeleri konusunda bir rol üstlenmiyor. Ödeme koşulları, karttan çekim, havale vb olasılıklar veya anlaşılan fiyat üzerinden pazarlık (bknz: Milano’da başıma gelenler) tamamen otel ve misafir sorumluluğunda.

Bu kadar stres yaşadıktan sonra problemi yine kendi kendime çözdüm. Oda-kahvaltı bir otelde konakladığım için kahvaltının ardından otelden ayrıldım. Herhangi bir banka şubesine gidip bana yardımcı olup olamayacaklarını sorma niyetindeydim Yolda free-wifi logolu bir kafenin önünden geçerken telefonumdaki mobil uygulamanın şifresi bir anda aklıma geldi ve hemen bağlandım.

Meğer, kartın limitini aşmıştım. Döviz kurunun katlayan gider etkisini ve önceki ay borcunu henüz ödenmemiş olduğunu unutmuştum.

Yola çıkmadan önce, hesaptaki nakit bakiyemi ve kartın otomatik ödeme talimatını kontrol etmiştim ancak son ödeme günü gelmeden bekleyen borcun ödenmeyeceğini düşünememiştim.

Velhasıl, hesapta para varmış ama cepte yokmuş. MObil uygulama üzerinden ödeme talimatı vererek kartın limitini tekrar açmış oldum.

 

Bankadan, Türkiye saati ile Pazartesi öğle saatlerinde yani Venedik‘de otel ödememi yaptığım sırada beni aradılar. Mesai saatleri önemli!

Karttan çekim yapılmış olsa bile onaylanması zaman alıyor ve bu sırada işlemin iptalini talep edebiliyorsunuz. Venedik’deki otel ödememin bana ait olup olmadığını, değil ise iptal edebileceklerini söylediler.

Kiev’de bir gece:

Kiev‘de ise gece gece sokaklarda fotoğraf çekiyorken hafta içi 22:30 da İş Bankası çağrı merkezinden aradılar ve internet üzerinden işlem yapıp yapmadığımı, hesabımı kontrol etmemi ve istersem kredi kartımı bloke edebileceklerini veya iptal edebileceklerini söylediler. Otel için cebimdeki Ukrayna para birimindeki nakiti harcayabilmek için bir gece nakit ödemiş, kalanını da kart ile ödeyeceğimi söylemiştim. Lakin “Charlie” elinde POS ile gezen bir otel sahibi olmadığı için internet üzerinden Dolar olarak çekim talimatı vermiş olabilir diye de düşündüm ama Eylül başından beklenmeyen bir havada sokakta titrerken bir yandan da kredi kartı şifremi mi çaldırdım, kartım nerede, hangi kur kaç para ediyordu hesaplamakta zorlanıyorum.

Telefondaki bayana, otelden işlem yapılmış olabileceğini ve kontrol edip geri döneceğimi söyledim. “Charlie” yi aradım ve hesaptan kendisi çekim yapmıştı (kur farkı nedeni ile bana bir iki dolar fazla yansıyordu). Bankaya geri döndüm ve işlemi onayladığımı bildirdim. 

Hırvatistan’da bir tatil adasında POS bulamadım: 

Hırvatistan‘da ev pansiyonculuğu yaygın bir konaklama alternatifi ve evlerde pos cihazı bulunmuyor. Yanınızda nakit de yok ise, en yakın ATM’den kendi banka kartınız ile yerel para biriminden nakit çekebilirsiniz. Bankacılık işlemleri ve kur değişimi ücretleri ise ekstrenize yansıyor.