Bologna‘daki tren istasyonunda ve otelde kredi kartım çalışmayınca bir gece aç uyudum ama öğrendiklerim/hatırladıklarım var:

Rosso Bologna!Akla ilk gelecek; manyetik alanı bozulmuş olabilir, pos cihazına kartın üzerindeki rakamların girilmesi denenmeli!

Unutulmaması gereken; hesapta para olsa da kredi kartları kesim tarihinden on gün sonra tahsil edilir ve bu on gün içinde içinde kredi kartı hesabında borç bakiyesi olarak kalır.

Benim kartımda olduğu gibi sizinkinde de iki aylık borç biriktiğinde limit engeline takılabilir ve tren istasyonundaki hiç bir bilet makinası sadece sizinkini değil aslında hiçbir kredi kartını kabul etmediği ve üzerilerinde arıza notu olmadığı için sıralar uzayabilir!

İnternet bankacılığı şifresi kontrol edilmeli, hatırlanmalı ancak bloke edilmemelidir!

Ben, Pazar günü sıkıntı yaşadım ve İş bankası’na ve otel ödemesini kolaylaştırma alternatifleri için booking.com’a mail atarak çağrı kaydı açtım.

Bankadan, Türkiye saati ile Pazartesi öğle saatlerinde yani ben Venedik‘de otel ödememi yaptığım sırada beni aradılar. Mesai saatleri önemli!

Karttan çekim yapılmış olsa bile onaylanması zaman alıyor ve bu sırada işlemin iptalini talep edebiliyorsunuz. Venedik’deki otel ödememin bana ait olup olmadığını, değil ise iptal edebileceklerini söylediler.

Booking.com’a da İngilizce kayıt bıraktım ve ertesi akşam baktığımda Türkçe olarak cevap gelmişti. Booking.com, otel ödemeleri konusunda bir rol üstlenmiyor. Ödeme koşulları, karttan çekim, havale vb olasılıklar veya anlaşılan fiyat üzerinden pazarlık (bknz: Milano’da başıma gelenler) tamamen otel ve misafir sorumluluğunda.

Bologna fotoğraflarım >>> Şehir Galerileri

Kiev‘de ise gece gece sokaklarda fotoğraf çekiyorken hafta içi 22:30 da İş bankası çağrı merkezinden aradılar ve internet üzerinden işlem yapıp yapmadığımı, hesabımı kontrol etmemi ve istersem kredi kartımı bloke edebileceklerini veya iptal edebileceklerini söylediler. Otel için cebimdeki Ukrayna para birimindeki nakiti harcayabilmek için bir gece nakit ödemiş, kalanını da kart ile ödeyeceğimi söylemiştim. Lakin “Charlie” elinde POS ile gezen bir otel sahibi olmadığı için internet üzerinden Dolar olarak çekim talimatı vermiş olabilir diye de düşündüm ama Eylül başından beklenmeyen bir havada sokakta titrerken bir yandan da kredi kartı şifremi mi çaldırdım, kartım nerede, hangi kur kaç para ediyordu hesaplamakta zorlanıyorum.

Telefondaki bayana, otelden işlem yapılmış olabileceğini ve kontrol edip geri döneceğimi söyledim. “Charlie” yi aradım ve hesaptan kendisi çekim yapmıştı (kur farkı nedeni ile bana bir iki dolar fazla yansıyordu). Bankaya geri döndüm ve işlemi onayladığımı bildirdim. 

Hırvatistan‘da ev pansiyonculuğu yaygın bir konaklama alternatifi ve evlerde pos cihazı bulunmuyor. Yanınızda nakit de yok ise, en yakın ATM’den kendi banka kartınız ile yerel para biriminden nakit çekebilirsiniz. Bankacılık işlemleri ve kur değişimi ücretleri ise ekstrenize yansıyor.