Aynı şehir içinde bile şurdan şuraya parasız gidemediğimiz bir devirde sen yola mı çıktın derseniz, cevabım hem evet hem hayır! Yanımda pek fazla nakit taşımadığım için, yolda başıma gelen ufak tefek aksiliklerden dolayı kısa süre de olsa beş parasız kaldım. Bu aksilikler sizin de başınıza gelirse bir kaç çözüm yolu önerebilirim:

İtalya’da bir gün Kredi kartım çalışmadı

Bologna‘daki tren istasyonunda bilet almak ve otel girişinde ödeme yapmak için beklerken kredi kartım çalışmadı. Yeni bir şehre gitmek için bilet alamadım ve otelde ilk gece ödeme yapmadan kaldım. Cebimde akşam yemeği için nakit param olmasına karşın ertesi gün ve sonrasında ne yapacağımı bilemediğim için o gün yemek yemeyerek kendimi cezalandırdım.

Kredi kartı çalışmadığında akla ilk manyetik alanının bozulmuş olabileceği problemi geliyor. Bu durumda, farklı bir POS cihazı kullanılabilir veya kart üzerindeki rakamlar cihaza tuşlanarak ödeme yapılabilir. Mobil bankacılık hizmetlerinin yaygın olarak kullanılmadığı bir ülkede iseniz!

Panik hali ile kartı iptal ettirmek veya şifreyi tekrar tekrar girmeye çalışarak bloke olmasına yol açmamak lazım!

Problem yaşadığım akşam hafta sonu olduğu ve mobil bankacılık şifremi bir anda unuttuğum için internet üzerinden veya cep telefonumdan bankaya ulaşamadım. Çalıştığım İş Bankası sayfasına ve otel rezervasyonu yaptığım Booking.com sayfasına e-posta göndererek yardım istedim.

Booking.com sayfasından ertesi gün içinde, otel ödemeleri konusunda bir rol üstlenmediklerini bildiren bir yanıt geldi. Bu noktada ödeme yöntemi, üzerinde anlaşılan fiyat ve pazarlık miktarı tamamen müşteri ile otel arasında kalıyor.

Booking.com üzerinden Milanoda yaşadığım bir acı tecrübeyi ise firmaya ancak konaklama sonrasında iletmiştim. Şöyle ki, rezervasyon yaptığım otel bir gün önce tadilata girmiş ve beni başka bir otele yönlendirmişlerdi. O an için daha çabuk bir çözüm bulamayarak bu otele gittim ve fiyatta pazarlık ederek çok daha uygun bir fiyata konakladım.

İtalya’nın orta yerinde:  Parasız mı kaldım?

Cezalı bir gecenin ardından ertesi sabah ilk iş yerel bir banka şubesine gidip Türkiye’deki banka hesabımdan nakit para çekebilir miyim diye düşündüm. Bu esnada karnım açtı ve tamamen banka kartımın fiziksel olarak arızalanmış olduğuna odaklamıştım ve ATM’den de işlem yapamayacağımı farz ediyordum.

 Yolda yürürken free wifi logosu gördüğüm bir kafenin önünde tekrar telefonumu kurcalamaya başladım. Mobil bankacılık uygulaması ile hesabımı ve kredi kartı bakiyemi görüntüledim. Döviz kurunun katlanan etkisi ve bir önceki hesap ekstresinin henüz kesilmemiş olması nedeni ile meğer kredi kartımın limitini doldurmuşum. Aynı dakikada ödeme yaptım ve kredi kartım çalışmaya başladı.

Günün dersi: Paranız ile aç kalmak istemiyor iseniz mobil şifrelerinizi unutmayın ve panik yapmayın!

İş Bankası Çağrı Merkezi de Pazartesi sabahı beni telefon ile aradı. Çağrı merkezi talepleriniz ile ilgili olarak iki ülke arasındaki saat farkını da dikkate almanız gerekebilir. Örneğin, Boston‘da iken mesai saatleri içinde yapmam gereken bir çağrı merkezi görüşmesi için gece 3’de uyanmış ve yarı uykulu yarı uyanık şekilde iletişim kurarken zorlanmıştım.

Kharkiv’de bir gece: Kredi kartım mı çalındı?

Türkiye’ye dönüşte yanımda Ukrayna parası kalmasın diye ülkedeki son iki günde yapacağım harcama miktarını ve cebimde kalan nakit para miktarını denkleştirdim. İki gece kalacağım oda için de ilk geceyi nakit ikinci geceyi kredi kartı ile ödemeyi teklif ettim.

Gece, Kharkiv‘de sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyor iken saat 22:30’da İş Bankası Çağrı Merkezi beni aradı. Yurt dışında internet üzerinden bir işlem yapıp yapmadığımı, hesabımı kontrol etmemi ve istersem kredi kartımı bloke edebileceklerini veya iptal edebileceklerini söylediler.

Eylül başında buz gibi olmuş Kharkiv havasında bir yandan titremeye bir yandan da acaba kartın şifresini mi çaldırdım diye endişe etmeye başladım. Sonra, konakladığım adres oda-kahvaltı hizmeti veren pansiyonda görmediğim ancak İngilizce iletişim kurabildiğim, telefon ile pazarlık ettiğim işletmecinin online çekim yapmış olabileceğini düşündüm. 

Telefondaki operatöre kontrol edip bilgi vereceğimi söyledim. Bana oda numarası için SMS göndermiş numarayı aradım ve kur farkı nedeni ile anlaştığımızdan iki dolar fazlası için kendisinin işlem yaptığını öğrendim. Çağrı Merkezi’ni geri arayarak kredi kartı işlemi için onay verdim. 

Hırvatistan’da bir tatil adasında: Cebimde beş parasız kaldım, POS cihazı yok mu?

Hırvatistan‘da ve özellikle turistik şehirlerde ev pansiyonculuğu yaygın bir alternatif. Bu odalar veya evler için Booking.com’dan rezervasyon yapabiliyorsunuz ancak ev sahipleri POS cihazı kullanmıyor. Yanınızda yeterli nakit de kalmadı ise en yakın yerel ATM’den kendi kredi kartınız ile yerel para biriminde nakit çekebilirsiniz. Bankacılık işlemleri ve kur ücretleri ay sonunda ekstrenize seçtiğiniz para biriminde yansıyacaktır. 

Benzer bir durumu başka bir ülkede konakladığım köy evinde tekrar yaşadım. Bu sefer ev sahibi daha deneyimli idi ve POS cihazı aracılığı ile ödeme yapmak üzere beni doğruca mahallenin marketine yönlendirdi. Kendi aralarında bir çeşit vadeli alacak-verecek hesabı işletiyorlardı anlaşılan!

Hırvatistan’da döviz ihtiyacımı genellikle bu yöntem ile karşıladım. Farkı banka ATM’leri farklı kur oranları uyguladığı için çekim yapmadan önce ATM ekranlarında döviz detaylarını kontrol edip ekstre tarihiniz geldiğinde ödeyeceğiniz komisyon miktarını önceden hesaplayabilirsiniz. 

– – o – –

Paranın dili her ülkede aynı olsa da uygulamalar veya halkın teknoloji okur-yazarlığı değişiklik gösterebiliyor. Sizin de kredi kartı kullanımı veya yurt dışında nakit yaptığınız alışverişlerde yaşadığınız farklı olaylar var ise siz de yorum olarak paylaşabilirsiniz.