İtalya seyahatim, bir sabah ofise gelip “ee  hazır vize var, hadi gideyim” diyerek bir saat içinde, bir hafta sonrası için en ucuz gidiş-dönüş uçak biletlerini almam ile başlamış bir yolculuktur.

Uçak biletlerini aldıktan sonra harita açılır, gidiş ve dönüş şehirleri, arada kalan koyu renkle yazılmış büyük şehirlerin işaretlenir; booking.com üzerinden gün gün konaklama rezervasyonları yapılır. Temel ulaşım ve konaklama adreslerini belirledikten sonra sırt çantalı ve fotoğraf dolu çok güzel bir tatil için nerede ise her şey hazır!

10 GÜN       28 Haziran – 7 Temmuz 2011

7 ŞEHİR      İstanbul (IST) – Roma (ve Vatikan) – Siena ve San Gimignano – Floransa – Bologna – Venedik – Milano – İstanbul (SAW)

KİLOMETRE

910 km

Google maps haritasına göre
Roma – Siena

244 km

Tren ile 3 saat 30 dakika: arada yerel tren aktarması var ve aktarma istasyonunda yarım saat bekleme süreye dahil
Siena – San Gimignano

44,3 km

Tren + otobüs ile 50 dakika
San Gimignano – Floransa

56,8 km

Otobüs + tren ile 1 saat 25 dakika
Floransa – Bologna

123 km

Tren ile 40 dakika
Bologna – Venedik

159 km

Tren ile 3 saat
Venedik – Milano

283 km

Tren ile 2 saat 30 dakika

Tren ile tek bir ülke içinde seyahet edince, interrailden daha ucuza geldi ama bir kaç ülkeyi kapsayan bir rota için interrrail biletlerini bir hafta öncesinden internet üzerinden almak mümkün, bütçe toplamı için daha avantajlı olabilir.

 

YOLCULUK SÜRESİ

17 saat 25 dakika
Gidiş-geliş uçak yolculuğu 4 saat 30 dakika
Şehirler arası tren yolculuğu 12 saat 10 dakika
Şehirler arası otobüs yolculuğu 45 dakika  (Poggibonsi Tren İstasyonu – San Gimignano –   Poggibonsi Tren İstasyonu)

10 günde sırt çantalı İtalya rotamın maliyeti: 

TOPLAM MALİYET

970 € Temel başlıklar ve 200 € cep harçlığı
Uçak 156 € Seyahatten bir hafta önce ani bir karar ile en ucuz  bilet arayışı ile gidiş biletini sadece vergi ödeyerek birikmiş THY mil puanlarım ile ve dönüş biletini Pegasus’dan alıyorum. 
Konaklama 489 €   
Şehir içi ulaşım 125 €  

Geçmiş iş seyahatlerimde şirket aracılığı ile organize edilmiş ve resmi kıyafetler ile yapılan valizli seyahatleri saymazsak, tek başıma ve sırt çantası ile planladığım ilk yurt dışı seyahatimde otel/pansiyon seçimi yaparken aktarma yapacağım tren istasyonlarına ve şehir merkezine yakın olmalarını tercih ediyorum. Yanımda, tripod dahil, 7 kg ağırlığında bir sırt çantam ve fotoğraf makinamı ve ekipmanlarını taşıdığım bir çantam var. 

Benim rotam bir gün içinde şekillendiği ve işaretlediğim şehirler ile ilgili önceden hiçbir fikrim olmadığı için nerede ise elimi kolumu sallaya sallaya, hiçbir plan yapmadan gittim diyebilirim. Şehirlerde gezip görmek için ayırdığım sürede tamamen tahmini olduğu için otel rezervasyonu yaparken son güne kadar ücretsiz iptal edilebilir olmalarına dikkat ettim. Otel/oda rezervasyonu için bir şart da, klimalı olması! İtalya’da Akdeniz ikliminin kavurucu sıcağını iliklerinize kadar hissedeceğinizi unutmayın!

KONAKLAMA

489 €   
Roma (2 gece) 104 € 100 + 4€ şehir belediye vergisi > otel adresi
Siena (1 gece) 75 € Tam da geleneksel Palio yarışlarının düzenlendiği hafta için plan yapmışım. Ancak son gün, çok da güzel konumda bir yer buluyorum > otel adresi
Floransa (2 gece) 100 € 96 + 4€ şehir belediye vergisi > otel adresi
Bologna (1 gece) 45 € > otel adresi
Venedik (2 gece) 120 € Şansım denk geliyor ve tarihi adanın merkezinde,, son dakikada iptal edien bir rezervasyon, otelin bir bölümü tadilatta olduğu için indirimli olarak kapıyorum > otel adresi
Milano (1 gece) 45 € Milano’nun en popüler caddesinde seçtiğim otele vardığımda tadilata girmiş olduklarını ve bu sabah itibari ile tüm rezervasyonları iptal ettiklerini öğreniyorum. İtalyan rahatlığı ile beni yanıtlayan bey, bu sabah tüm rezervasyonlara haber verdiklerini ve ben yolda olduğum için mesajın gelmemiş olabileceğiniz anlatıyor. Alternatif olarak merkeze metro ile bir kaç durak mesafede bir otel öneriyor. Günün sonunda, yeni otele gidiyor ve biraz da pazarlık ederek planladığımdan daha ucuza konaklamış oluyorum. > otel adresi
ŞEHİR İÇİ ULAŞIM 125 €  
Shuttle (havaalanı-şehir) 18 €   FCO – Roma şehir merkezi ve Milano şehir merkezi – Bergamo aktarmaları
Şehir içi (metro – vapur) 15 €  
Şehirler arası (tren – otobüs) 92 €  

 

CEP HARÇLIĞI

200 €  
Su 10 €   ve İtalya’nın bütün sokak çeşmeleri!
Dondurma 16 €  
Pizza 76 € Yemek konusunda beni baz almayabilirsiniz. Tek başıma ilen yol üstü atıştırmalıkları ve yerel sokak lezzetlerini tercih ederim. 
Ortaçağ kuleleri 22 €   Tırmandım!
Ufizzi Sanat Galerisi 11 €   Normal saat fiyatı, öğleden sonra indirimli!
SD Card 25 €   Roma’da ikinci ve son günümde SD kartım arızalandı. Roma’da ve Vatikan’da çektiğim çoğu fotoğrafımı maalesef kurtaramadım.
Hediyelik 40 €   Birkaç magnet ve anahtarlık