Ana sayfa » Turuncu köyler: Volendam ve Marken
Marken

Turuncu köyler: Volendam ve Marken

Sanal alem atlasında dolaşırken rastladığım bir fotoğrafın peşindeyim. Amsterdam’a çok yakın olan Volendam ve Marken köylerine gidiyorum.

Amsterdam çevresinde yapılabilecek günübirlik rotalar arasında en popüler tercih olan Volendam – Marken – Edam üçlüsüne gitmek için Amsterdam Merkez İstasyonu’nda üst kattan hareket eden belediye otobüslerine binebilirsiniz.

110 numaralı otobüs ile kuzeye doğru yolculuğum yaklaşık 20 dakika sürüyor. Amsterdam’a geldiğim gün aldığım ve 120 saat geçerli all-in-one kart bu otobüslerde geçerli değil! Tek yön veya gidiş-dönüş otobüs biletini otobüse bindiğinizde, şoförden satın alabilirsiniz. Ben Amsterdam’dan otobüse binerken bunu bilmiyordum ve all-in-one kartımı bilet makinasına gösterip geçtim. Dönüşte ise otobüs şoförü kartımın beni uyardı ve dönüş için tek yön bilet aldım.

Amsterdam’daki kalabalığı ve kaos ortamını arkamda bırakıyor ve günün ilk durağı olan Volendam’a varıyorum. Otobüs durağından göl kıyısına doğru giden yolu takip ederseniz turistik şehir merkezine bir kaç dakikada yürüyebilirsiniz. Gökyüzü nerede ise tamamen bulutlu ve ılık Mart güneşi bir görünüp bir kayboluyor. 

Bu balıkçı kasabası, baraj inşası sonrasında denizden koparılmış ve tatlı su kaynakları sayesinde zamanla tatlı su gölüne dönüşmüş olan IJsselmeer Gölü kıyısında kalıyor.

Volendam çarşısı
Volendam çarşısı

Tarihi 14. yüzyıla dayanan köy sokaklarında, genellikle 17. yüzyılda inşa edilmiş tek katlı evler arasında dolaşırken kendinizi bir film platosunda hissedebilirsiniz!

Bir tarafı sahile bakan ana caddenin üzerindeki kafelerde oturabilir ve gölü seyredebilirsiniz. Geleneksel kostümler sunan dükkanlarda anı fotoğrafları çektirebilir veya Amsterdam’a göre oldukça hesaplı fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Restoranlarda deniz ürünleri hayli popüler!

Marken’e nasıl gidilir?

Sahildeki iskeleden Marken Adası’na giden düzenli feribot seferleri var. Feribotlar, deniz ve hava durumuna göre hareket ediyor. Seyahatinizi, benim gibi soğuk ve yağışlı bir Mart sabahı için planlıyor iseniz, Amsterdam’dan veya Volendam’dan Marken’e gitmek için hava durumunu dikkate alarak otobüs ile gitmenizi önerebilirim (Karayolu ile gidildiğinde Marken sapağı, Amsterdam ile Volendam arasında kalıyor).

Otobüs rotaları ile ilgili güncellemeleri kaçırmamak için yola çıkmadan belediye duyurularını kontrol etmekte fayda var! 

Volendam İskelesi
Volendam İskelesi

Volendam-Marken arası gidiş-dönüş vapur bileti 8 euro ve yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

Marken 1200’lü yıllarda bir keşiş yerleşimi imiş ve bu adada manastıra bağlı keşişler yaşıyormuş. O zamanlar, Volendam’da Katolik mezhep benimsenirken Protestan rahipler bu küçük adada yaşamlarını sürdürmüşler. Günümüzde ise geleneksel pek çok küçük ev birleştirilerek modern ihtiyaçları karşılayacak şekilde restore edilmiş.

Ada tarihini daha iyi anlayabilmek için Kilise Meydanı (KerkBuurt / Church Quarter) olarak bilinen küçük meydandaki müze ziyaret edilebilir. 

1957 yılında adayı ana karaya bağlayan karayolu açılana kadar, Marken dış dünyadan kopuk yaşamış. Markenliler, bu kopukluk sayesinde tarihten bu yana süregelen geleneklerini ilk günkü gibi yaşatıyor olmak ile övünürlermiş.

Marken’de iki saat geçiriyorum. Tek veya çift katlı balıkçı evleri arasında, kanallardan geçen sokaklarda dolaşıyorum. Yağmur altında, sokaklarda kimseler yok. Bahçelerde tavuklar ve inekler geziyor. Kanaldan sokağa çıkan ördekler yolumu kesiyor.

Marken evleri ve bahçeleri
Marken evleri ve bahçeleri

18.03.2011

5 thoughts on “Turuncu köyler: Volendam ve Marken

    1. Sadeliği ve sakinliği bende kaybolmuşluk hissi uyandırmıştı. Daha güneşli ve neşeli günlerde tekrar görülesi yerler kesinlikle! İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir